Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

(Sonraki) Namazı Beklemeden veya (Allah’ı) Zikretmeden Namazdan Sonra Mescitte Oturmanın Sevabı Var mı?

Soru

Birçok kez cemaatle namazı eda etmeyi tamamlamamdan sonra ve namazdan sonra zikirleri ve sünnetleri bitirmemden sonra ben mescitte oturuyorum. Çünkü bu bende ferahlık ve iç huzuru oluşturuyor. Benim bu oturmamda -beraberinde zikir ve ibadet yapmadan- bana sevap var mıdır? Yoksa benim bu oturuşum herhangi sıradan bir yerde oturmam gibi midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Namaz kılan kişi namazını bitirip namaz kıldığı yerde oturursa şüphesiz ki melekler o kimse için istiğfarda bulunur. Tıpkı Buhari’nin 445; Müslim’in 649’da rivayet etmiş olduğu hadiste şöyle geçtiği gibi: Ebu Hureyre radıyallahu anh Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "İçinizden biri namaz kıldığı yerde durduğu ve abdestini bozmadığı sürece melekler onun için bağışlanma diler: Allah'ım onu bağışla! Allah'ım ona merhamet et! derler." Başka bir rivayette; “Orada abdestini bozmadığı sürece, orada kötülük yapmadığı sürece”

Hadisin zahirine göre; bu ecir, orada oturup abdestini bozmayan ve gıybetle ve benzerlerinden biriyle kötülük yapmayan kimse içindir. İster zikirle meşgul olsun isterse meşgul olmasın durum birdir. Allah’ın fazlı geniştir, O’nun cömertliği büyüktür. Dolayısıyla senin inşallahu teala bu sevabı alman umulur. Eğer ki sen zikirle veya Kur’an kıraatiyle meşgul olursan da bu durum daha da değerli ve daha faziletli olur.

Allah en iyisini bilir.