Pazar 19 Şevval 1445 - 28 Nisan 2024
Türkçe

Faizli Bankada Çalışan Annenin Maaşı, Çocuklarına Helal Olur mu?

Soru

Faizli Bankada Çalışan Annenin Maaşı, Çocuklarına Helal Olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Faiz bankacılığı yapan kurumlarda çalışmak caiz değildir. Bu işten kazanılan para helal değildir. Fakat çalışan kişi haram olduğunu bilmezse aldığı mal affedilir. Aynı şekilde hizmet sonu verilen ödüller ve maaşından yapılan kesintiler bu hükme girer. Fakat haram olduğunu bilirse hiçbiri kendisine helal olmaz.

Faizli bankada çalışanın kazandığı para sadece çalışan için haramdır. ondan mübah bir şekilde birisi alırsa haram olmaz. Yani bundan sakınmak daha evla olmasıyla birlikte çocuk annesinin kazancından yiyebilir.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a soruldu:

Babam faizli bir bankada çalışıyor, onun malından alıp yiyebilir miyiz? Bizim bu kazançtan başka ablamın kazancı da mevcuttur. Nafakayı babamdan mı alalım? Yoksa sadece ablamın kazancından mı nafakamızı sağlayalım?

Cevap:

Nafakanızı babanızdan alın, size afiyet olsun ama kendisine günah vardır. Çünkü siz hakkınızı alıyorsunuz. Her ne kadar o kazancın günahı babanıza olsa da sizin hakkınızdır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Yahudilerden hediye kabul etmiştir. Yahudilerin yemeğini yemiş ve onlardan satın almıştır. Bilindiği üzere Yahudiler faizle alışveriş yaparlar ve haram mal edinirler. Ancak Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem yediği mübahtır. Ve mübah bir yöntemle onlardan sahip olmuştur ve bunda sakınca yoktur. Ayrıca Aişe Radiyallahu anha’nın hizmetçisi Berira’ya bir et hediye edilir. Daha sonra Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem eve girer ve yemek ister. Yemek geldiğinde içinde et olmadığını görür ve şöyle der az önce ateşte et pişiyordu? Onlar evet Allah’ın Rasulü! Ancak o Berira’ya sadaka verilen ettir.  Ve siz sadakayı yemezsiniz. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: o et Berira’ya sadakadır ama bize hediyedir. Ve o etten yedi. Her ne kadar sadaka Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’e haram olsa da bu durumda sadaka sayılmaz. Çünkü Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bunu sadaka olarak teslim almamıştır. Bilakis başka bir kişiden hediye olarak almıştır.

Böylece bu çocuklar babalarının kazancından yiyebilirler. Ancak günahı babanıza yazılır. Ancak tövbe edip Allah’a dönerse Allah tövbe edenlerin tövbesini kabul eder. (el Lika el Şehri 16/45)