Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Küsuf namazını iâde etmek meşrû değildir

Yayınlama tarihi : 02-03-2014

Gösterimler : 3102

Soru

Bir defasında Küsuf namazını kıldık.Namazı bitirdikten sonra güneş tutulması geçmeyince, imam tekrar Küsuf namazı kıldırdı.
Buna göre bu davranış meşrû mudur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bu konuda meşrû olan; güneş ve ay tutulması sırasında zikir, istiğfar, tekbir getirmek, sadaka vermek ve köle azad etmek ile birlikte namaz kılmaktır. Bunların hepsi meşrûdur.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- böyle emretmiş, güneş ve ay tutulması hakkında da şöyle buyurmuştur:

إِنَّهُمَا آيَتَانِ مِنْ آيَاتِ اللهِ، لَا يَنْكَسِفَانِ لِمَوْتِ أَحَدٍ وَلَا لِحَيَاتِهِ، فَإِذَا رَأَيْتُمُوهُمَا فَافْزَعُوا إِلَى الصَّلَاةِ.

"Şüphesiz bu ikisi (güneş ve ay), Allah'ın(kudretine ve hikmetine delâlet eden) âyetlerinden iki âyettir. (O ikisinin doğal düzeninin değişmesi, câhiliye halkının inandığı gibi) hiçkimsenin ölümü veya dünyaya gelişiyüzünden tutulmazlar. (Bu, ancak kulları korkutmak ve onların Allah'a tevbe edip yeniden O'na dönmeleri içindir). Siz onların tutulduğunu gördüğünüz zaman, hemen namaza durun."

Başka bir hadiste şöyle buyurmuştur:

هذِهِ الآيَاتُ الَّتِي يُرْسِلُ اللهُ، لاَ تَكُونُ لِمَوْتِ أَحَدٍ وَلاَ لِحَيَاتِهِ، وَلكِنْ يُخَوِّفُ اللهُ بِهِ عِبَادَهُ، فَإِذَا رَأَيْتُمْ شَيْئًا مِنْ ذلِكَ فَافْزَعُوا إِلَى ذِكْرِ اللهِ وَدُعَائِهِ وِاسْتِغْفَارِهِ.

"Allah'ın gönderdiği bu âyetler (güneş ve ay, câhiliye halkının inandığı gibi) hiçkimsenin ölümü veya hayatı için olmaz. Fakat Allah, onu kullarını korkutmak için gönderir. Siz ondan (güneş ve ay tutulmasından) bir şey gördüğünüz zaman, hemen Allah'ı anmaya, O'na yalvarmaya ve O'na istiğfarda bulunmaya yönelin."

Başka bir hadiste yine şöyle buyurmuştur:

إِنَّ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ لَا يَنْكَسِفَانِ لِمَوْتِ أَحَدٍ فَإِذَا رَأَيْتُمُوهُمَا فَصَلُّوا وَادْعُوا حَتَّى يُكْشَفَ مَا بِكُمْ.

"Şüphesiz güneş ve ay, Allah'ın(kudretine ve hikmetine delâlet eden) âyetlerinden iki âyettir. (O ikisinin doğal düzeninin değişmesi, câhiliye halkının inandığı gibi) hiçkimsenin ölümü veya hayatıyüzünden tutulmazlar. Siz onların tutulduğunu gördüğünüz zaman, hemen namaza durun ve açılıncaya kadar Allah'a yalvarın."

Buna göre Küsuf namazında sünnet olan; imamın iki rekât kıldırmasıdır. Namazın her rekâtında iki kıraat, iki rükû ve iki secde vardır. Eğer güneş tutulması geçerse, ne güzel. Geçmezse, insanların Allah'ı anmak ve O'na yalvarmakla meşgul olmaları, O'na istiğfarda bulunmaları, tekbir getirmeleri ve sadaka vermeleri yeterlidir. Tekrar Küsuf namazı kılınması meşrû olmaz. İlim ehli tarafından meşrû olarak bilinen şey, işte budur."

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz

Kaynak: Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb.