Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Âdet günlerinde gelen sarı sıvı problemi

Yayınlama tarihi : 03-11-2020

Gösterimler : 130329

Soru

Benim âdet günlerimle ilgili bir problemim bulunmaktadır.Âdet kanım kesildikten sonra her defasında boy abdesti aldıktan sonra benden sarıya veya beyaza yakın renkte bir sıvı gelmektedir.Bu sıvı,âdet günlerimin dışında da gelmektedir.Boy abdesti alabilmem için sarı sıvıyı görünceye kadar beklemem gerekir mi? Kimi zaman bu sıvı çok gelmekte, kimi zaman ise böyle olmamaktadır. Bu sıvı, kimi zaman sarı veya beyaz renkte gelmekte, kimi zaman ise gelmemektedir.Ben, gerçekten bunu öğrenmek istiyorum.Çünkü ne zaman namaza başlamam gerektiğini tayin etmem bana zor gelmektedir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Doğal olan şeyin, kadınlardan önce saf kanın gelmesi, ardından bulanık, sonra sarıya yakın, daha sonra ise beyaz renkte gelmesidir ki bu beyaz renkte olan sıvı "Beyaz akıntı" diye adlandırılmaktadır.Bu beyaz sıvı,aynı zamanda âdetten temizlenme belirtisidir. Bazı kadınlardan sarıya yakın renkte olan sıvı kesilmekte ve fakat bundan sonra beyaz sıvı gelmemekte, ancak bir kuruluk sözkonusu olmaktadır.

Bu kuruluk durumu, yaklaşık olarak bir tam gün devam ederse, -beyaz akıntı gelmemiş olsa bile-, kadın temiz (âdetten temizlenmiş) sayılır.Fakat bir kadın, önce saf kanın, sonra bulanık, sonra sarıya yakın renkte gelmesine belirli bir zaman -örneğin yedi gün- alışmış, sonra da kuruluk olmuş ise, bu takdirde bu kadının bir tam gün beklemesi gerekmez. Aksine boy abdesti alması ve namazını kılması gerekir. Kadının, bu durumu âdetten saymaması ve kendisini âdetten temizlenmiş sayması gerekir.Fakat kendisinden kan gelirse, bunun dışındadır.

Nitekim Ümmü Atiyye'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كُنَّا لاَ نَعُدُّ الْكُدْرَةَ وَالصُّفْرَةَ بَعْدَ الطُّهْرِ شَيْئًا. [ رواه أبو داود ]

"Biz (sahâbe kadınları), temizlendikten sonra gelen sarılıkla bulanıklığı bir şey saymazdık." (Ebû Dâvûd: "Tahâret Kitabı,Kadın temizlendikten sonra sarılık ve bulanıklık görmesi bâbı". Hadis no: 307)

Yukarıda zikredilenlere göre senin âdet günlerini belirlemen gerekir. Dolayısyla âdet günlerinizin ya düzensiz, ya da düzenli olması gerekir.Âdet günleri düzensiz olan kadının âdetten temizleninceye kadar beklemesi gerekir.Ancak âdet kanının gelmesi devam eder ve bu süre on beş güne ulaşır da hala temizlenmezse, boy abdestini alır ve namazını kılar. Allah'ın izniyle kendisine bir şey gerekmez.Âdet günleri düzenli olan kadın ise, yukarıda detaylı olarak zikredilenlere göre hareket eder.

Kaynak: Şeyh Sa’d el Hamid