Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan ayında gayri Müslimlere tatlı dağıtmak

Soru

Avrupa’da bazı Müslüman gençler, her cumartesi günü çok işlek bir alışveriş merkezinde küçük bir festival düzenlerler. Bu festivalde ziyaretçilere tatlı dağıtılır fakat ziyaretçiler Müslüman değiller. Ramazan gündüzünde tatlı dağıtmak caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şüphesiz yüce Allah şöyle buyurmuştur: “İyilik ve (Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'tan korkun; çünkü Allah'ın cezası çetindir.” Maide/2

Bu bağlamda Ramazan gündüzünde mazeretsiz orucu yemek, büyük günahlardan olduğu gibi mübarek ayın yüceltilmesine aykırı bir durumdur. Böyle bir durumda orucu yiyen kişinin Müslüman veya gayri Müslim olmasında bir fark yoktur. Zira usul alimlerinin tercihli görüşüne göre kafirler, şeriatın fer’i hükümleriyle muhataptır. Yani kafirler, hem oruç tutmadıkları hem de küfürlerinden dolayı hesaba çekilecektirler.

Bunun üzerine Ramazan gündüzünde orucunu yiyecek kişilere/ziyaretçilere yiyecek veya içecek dağıtmak caiz değildir. Bu konuda daha detaylı bilgi için (49694) ve (78494)  nolu soruların cevaplarına bakınız.

Yaptığınız çalışmanın İslam davetine faydalı ve insanların İslam’a ısınmasına vesile oluyorsa; yiyecek yerine bir takım hediyeler, kokular, kitaplar vb. şeyler dağıtabilirsiniz. Veya yiyecek dağıtım programını iftardan sonraki vakitlerde yapabilirsiniz.