Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Kör bir kadın adetten temizlendiğini nasıl anlar?

Soru

Kör bir kadın, adetten temizlendiğini nasıl anlar?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Adetten temizlik iki belirtiyle bilinir: Birincisi kadınlarca bilinen beyaz sıvı akmasıyla olur. İkincisi: Tam kuruluk oluşmasıyla, öyleki pamuk gibi bir şey kullanıldığında hiç bir kan vb. Bir iz taşımaz.

Kör kadın ise onun annesi veya kız kardeşi ona yardım eder. Şayet beyaz sıvı veya koyulan pamuk vb. Temiz çıkarsa temizlendiğini haber verirler.

Um Alkame radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Kadınlar Müminlerin annesi Aişe’ye kutu içinde pamuk gönderirlerdi. Ve adetten temizlenip temizlenmediklerini sorarlardı. Aişe Radiyallahu anha onlara: “ Beyaz sıvıyı görünceye kadar acele etmeyin” derdi. el Nihaye İbn el Esir 2/246

Şayet bunu gözü görenler yapıyorsa körler neden yapmasın.