Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Eğer bir kadın bir çocuğa süt emzirirse bu kişinin kızı ile kadının oğlu ile evlenmesi haram olur mu?

Soru

Eşimin babası dört kereden fazla öz olmayan kız kardeşinin sütünü içti. Bunun için onun süt emdiği kadının evlatları ile evlenmesi haram oldu. Bir onun kardeşi için bir de sütünü içtiği için evlenmesi haram oldu. Soruma gelince: Eşimin babasının çocuklarının onu emziren kardeşi ile evlenmesi haram mı? Benim eşim olan kızı çocukları ile tokalaşıp onların yanında başörtüsünü çıkarabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Eğer eşin babası kız kardeşinden ilk iki senede tam doyacak şekilde beş defa süt emdiyse eşinin babası onun çocuğu olur. Kız kardeşinin çocukları da kız-erkek fark etmez onun kardeşleri olur. Sütten dolayı çocuklarının amcası olur. Bu nedenle evlenmeleri haram olur.

Bunun delili Allah’u tealanın şu ayetidir: “Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, eşlerinizin anaları, kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı.”[1]

Kardeşin kızı kan bağı nedeni ile haramdır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: ‘Kan bağı ile haram olan şeyler sütten dolayı da haram olur.’[2]

Kardeşin kızı süt bağı nedeni ile de haram olur.

Daimi Fetva Komitesi âlimleri şöyle dediler:

İlk iki yaşta en az beş defa tam doyacak şekilde emzirilen bebek emziren kişinin çocuğu olur. Eğer iki kardeş bebeklerini bu şekilde emzirirse onlar sütkardeşi olurlar.  Her birinin çocuğu kardeşinin de çocuğu olur.  Bunlardan her birinin diğerinin kızları ile evlenmesi caiz değildir. Çünkü onlar süt nedeni ile kardeşinin kızları oldular.’[3]

Şeyh İbn Useymin’a (Rahimahullah) şöyle bir soru soruldu:

Ben dayım ile beraber ninemden-dayımın annesi- süt içtik. Benim kızlarım onun yanında başlarını örtmeleri gerekiyor mu? (Ben tam doyacak şekilde beş defadan fazla süt içtim.)

Şeyh İbn Useymin’a Rahimahullah şöyle cevapladı:

Eğer ninenden tam doyacak şekilde beş defadan fazla süt içtiysen sen ninenin çocuğu oldun. Ninenin çocukları küçük-büyük hepsi senin kardeşlerin oldu. Senin kardeşin oldukları gibi çocuklarının amcaları oldular. Bundan dolayı senin kızların senin bütün kardeşlerinin yanında başlarını açabilirler.’[4]

Bunun üzerine senin eşin bu kadının çocukları ile tokalaşabilir ve onların önünde başını açabilir. Çünkü onlar eşinin sütten dolayı amcaları olmuşlardır.

Allah en iyisini bilir.

____________________________________________

[1] Nisa suresi (23)

[2] Buhari(2645), Muslim (1477)

[3] Daimi Fetva Komitesi (21/116)

[4] Likau el-Babu’l Meftuh (40/8)