Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Arkadaşlarına kötü lakap takmaya alışmış, arkadaşları buna karşı kızmıyorlar, bunun hükmü nedir?

Soru

Yakın arkadaşlarıma eşşek, aptal vb. lakaplar takarım onlar da bana bunu kullanırlar aramızda hiçbir kızgınlık olmaz. Biz birbirimize bu şekilde hitap etmeye alıştık. Bu durum şeriat hükümleriyle çelişir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Mümin olan kimse dilini güzel sözlere alıştırması ve kötü sözcüklerden sakınması gerekir. Zira Abdullah bin Mesud Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle demiştir: “Mümin, ırza, namusa dil uzatan, lânet eden, çirkin işler yapan, edepsiz konuşan kimse değildir.”

Yani gerçek ve kamil mümin bunları yapmaz. Ayrıca kişinin bu tür kötü sözlere kızmaması bu sözlerin kötü olduğunu ortadan kaldırmaz. Kesinlikle bu tür sözlere son vermek gerekir.