Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Üç günden sonra yapılan taziyenin hükmü

Soru

Ölüm haberi geç ulaşması veya mesafenin uzaklığı nedeniyle taziye, üç günden daha uzun sürmektedir. Üç günden fazla süren taziyenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Taziyenin belirli bir zamanı yoktur. Üç gün veya daha uzun süre de olabilir.

 Taziyede bulunan kişi dört veya beş gün sonra haberi olabilir. Bu nedenle taziyetin sınırlı bir zamanı yoktur. Vefattan dört veya beş gün sonra haber ulaşması üzerine taziyede bulunulmasında bir sakınca yoktur. Üç gün sınırlaması sadece bir kadın yakınını kaybettiği durumda geçerlidir. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Bir kadın eşi haricinde ölü üzerine üç günden fazla yas tutamaz” vefat eden yakını için kadınlar, üç güne kadar yas tutabilir. Daha fazlası caiz değildir. Taziye ise bunun sınırı yoktur. Ayrıca komşuların ve yakınların yemek yapmalarında da bir sınır yoktur. Cenaze sahipleri üç günden fazla meşgul olmaları durumunda komşular, üç günden fazla yemek yaparlarsa bunda sakınca yoktur.” (Fetava Nur ala derb 2/1127)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Abdulaziz bin Baz Rahimehullah Fetava nur ala darb (2/1127)