Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Arafat'tan döndükten sonra âdet olan ve bu halde farz tavafı yapan kadın

Soru

Ben, hacca gitmiştim. Arefe gününden sonra âdet oldum. Utandığımdan dolayı kimseye âdet olduğumu haber vermedim. Haccı bitirirken Vedâ tavafını edâ etmeye gittik ve Mescid-i Haram'a âdetten henüz temizlenmeden girdim.
Bunun hükmü nedir?
Haccım sahih ve makbul müdür?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

İhramlıyken âdet kanının gelmesi, ihrama bir zararı olmaz ve hac menâsikini edâ etmeye engel teşkil etmez. Ancak âdet ve loğusa olan kadınlar, temizlenmeden tavafları sahih olmaz.

Nitekim Âişe'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o Vedâ haccında Mekke'ye girmeden önce âdet olunca, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurmuştur:

افْعَلي مَا يَفْعَلُ الْحَاجُّ ، غَيْرَ أَنْ لَا تَطُوفيِ بِالْبَيْتِ حَتَّى تَطْهُرِي. [ رواه البخاري ومسلم ]

"(Âdetten) temizleninceye kadar Beytullah'ı tavaf etmen dışında, hacının yaptığı her işi yap (yani tavaf dışında haccın bütün menâsikini yerine getir)." (Buhârî; hadis no: 305. Müslim; hadis no: 1211)

Yine Âişe'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunan başka bir hadis şöyledir:

أَنَّ صَفِيَّةَ بِنْتَ حُيَىٍّ زَوْجَ النَّبِىِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَاضَتْ فِى حَجَّةِ الْوَدَاعِ بِمِنًى بَعْدَ مَا أَفَاضَتْ وَطَافَتْ بِالْبَيْتِ قَالَتْ عَائِشَةُ رَضِىَ اللَّهُ عَنْهَا فَقُلْتُ : يَا رَسُولَ اللَّهِ! إِنَّ صَفِيَّةَ قَدْ حَاضَتْ. فَقَالَ النَّبِىُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَحَابِسَتُنَا هِىَ؟ فَقُلْتُ : أَمَّا إِنَّهَا قَدْ أَفَاضَتْ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَطَافَتْ بِالْبَيْتِ. قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:فَلْتَنْفِرْ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Huyeyy'in kızı Safiyye, Vedâ haccında Arafat'tan döndükten ve Beytullah'ı tavaf ettikten sonra Minâ'da âdet oldu.

Âişe -Allah ondan râzı olsun- dedi ki:

Benen dedim ki:

- Allah'ın elçisi! Safiyye âdet oldu.

Bunun üzerine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

- Safiyye bizi (Mekke'den Medine'ye) yola çıkmaktan bizi alıkoyacak mı?

Ben de dedim ki:

- Ey Allah'ın elçisi! O ziyâret tavafını yaptı.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

- O halde yola çıksın." (Buhârî; hadis no: 4401. Müslim; hadis no: 1211)

İkincisi:

İfâda (ziyâret) tavafı,haccın rükünlerindendir.İfâda tavafının vakti; bayram gecesinin yarısından itibaren başlar, haccın sonuna kadar ertelenebilir. Ayrıca İfâda tavafı ile Vedâ tavafını bir niyetle birleştirmek câizdir.

Âdetli kadının İfâda tavafını, âdet kanı olduğu halde yapması câiz değildir. Ancak uzak bir ülkeden gelmiş ve temizleninceye kadar Mekke'de kalması mümkün değilse, yine, temizlendikten sonra haccını tamamlamak için Mekke'ye tekrar dönme imkânı yoksa, İfâda tavafını, âdet kanı olduğu halde yapabilir.

Buna göre (soruyu soran bacım!) Eğer bayram gecesinin yarısından ve Arafat'ta vakfeden sonra İfâda tavafını yapmışsanız, size bir şey gerekmez. Çünkü -ileride de zikredileceği gibi- Vedâ tavafı âdetli kadına gerekmez.

Eğer Arafat'ta vakfeden sonra ve İfâda tavafını yapmadan önce âdet kanınız gelmeye başlamışsa ve âdet kanıyla İfâda tavafını yapmışsanız veya bu tavafı Vedâ tavafına kadar ertelemiş ve âdetli olduğunuz halde iki tavafı birleştirerek bir tavaf yapmışsanız, bu takdirde tavafınız sahih (geçerli) değildir ve ikinci tehallüle (helalliğe) girmiş olmazsınız.Dolayısıyla Mekke'ye gitmeniz ve İfâda tavafını yapmanız gerekir.İfâda tavafını yapıncaya kadar eşinizin sizinle cinsel ilişkiye girmesi de helal değildir.

Üçüncüsü:

Âdetli kadına Vedâ tavafı gerekmez.Bir kadın İfâda tavafını yaptıktan sonra âdet olursa, Vedâ tavafını yapmadan Mekke'den çıkabilir ve kendisine bir şey gerekmez.

Dördüncüsü:

Geçen süre içerisinde hükmünü bilmediğinizden dolayı eşinizle cinsel ilişkiye girmişseniz, size bir şey gerekmez. Ancak gelecekte haccınızı tam olarak yapabilmeniz için aynı şeyleri yapmanız câiz değildir.

Bu konuda faydalı olacağı için (47289) ve (112271) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.