Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Kilosunu Düşürmek Için Cerrahi Ameliyat Yaptırması

Soru

Fazla kilomdan dolayı sağlık sorunları yaşıyorum. Doktorum, kilomu düşürmem için cerrahi ameliyat yaptırmamı önerdi. Bu uygulamanın şer’i hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bazı estetik ameliyatların mübah olduğunu ve bir takım kusurların giderilmesi amacıyla yapılan tedavilerin caiz olduğu gibi yaratılışı değiştirmek amacıyla yapılan güzellik ameliyatları caiz olmadığını daha önce açıklamıştık.

İbn Mesud Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Allah döğme yapan ve yaptıran kadınlara, kaşlarını alan ve aldıranlara, güzellik için diş törpülettirenlere, Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Iânet etmiştir.” (Buhari 5931, Muslim 2125)

İbn Hacer Rahimehullah şöyle dedi:

Bu hadisten anlaşıldığına göre kadın bu uygulamaları güzellik için yaparsa haram olur, fakat tedavi amacıyla yaparsa caizdir.

Daimi Fetva Kurulu alimlerine şöyle soruldu:

Estetik ameliyat yaptırmanın hükmü nedir? Hastanın vücudunda bir takım değişikliğin olması Allah’ın yaratmasını değiştirmek sayılır mı?

Cevap: Tedavi amacıyla söz konusu ameliyatları yaptırmak caiz olup Allah’ın yaratmasını değiştirmek olarak sayılmaz. (25/55)

Tıbbi raporlara göre aşırı kilo ve obezelik sağlığa olumsuz etkisi olup ve insanı hastalığa mahkum etmektedir. Allah’tan sıhhat ve afiyet temenni ederiz.

Şayet söz konusu kilolardan kurtulmak; ilaç almak, az yemek, egzersiz yapmak ve farklı yöntemlerle mümkün değilse cerrahi operasyon son çare olabilir. Güvenilir Müslüman bir doktor böyle bir ameliyatın yapılmasını önerirse böyle bir ameliyatın yaptırılmasında sakınca yoktur.

Daha detaylı bilgi için (97651 ) nolu soruların cevaplarına bakınız.