Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Akika kurbanının yedinci günde kesilmesinden murad edilen

Yayınlama tarihi : 24-05-2011

Gösterimler : 10755

Soru

Eşim (hanımım), Perşembe günü sabah saat yedide bir çocuk doğurdu. Buna göre "Semâye" ne zaman olur? "Semâye" anında ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Semâye"den kastınız; yeni doğan çocuk için kesilen Akika kurbanı ise, bu kurban, çocuğun doğumunun yedinci gününde kesilir.

Nitekim Semura b. Cundub'in -Allah ondan râzı olsun- rivâyet ettiği hadiste, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

كُلُّ غُلَامٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِيقَتِهِ، تُذْبَحُ عَنْهُ يَوْمَ سَابِعِهِ، وَيُسَمَّى فيِهِ، وَيُـحْلَقُ رَأْسُهُ،. [ رواه الترمذي، والنسائي، وأبو داود صححه الألباني في إرواء الغليل ]

"Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığında rehindir (Akikası kesilmeden ölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten men edilir). Akikası doğumunun yedinci gününde kesilir, o günde ona isim verilir ve başı tıraş edilir." (Tirmizî; hadis no: 1522. Nesâî; hadis no:4220. Nesâî; hadis no:2838.Elbânî;"İrvâu'l-Ğalîl";c:4,s:385'te "hadis sahihtir" demiştir.)

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin-:

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in: ... تُذْبَحُ عَنْهُ يَوْمَ سَابِعِهِ... sözünden kasıt; "Yani; Akika kurbanının yedinci günde kesilmesi sünnet olur. Örneğin çocuk Cumartesi doğmuşsa, Akika kurbanı Cuma günü, yani çocuğun doğduğu günden bir önceki günde kesilir. İşte bu, (Akika kurbanı kesimi ve çocuğa isim verme konusunda) bir ölçüdür. Çocuk Perşembe günü doğmuşsa, Akika kurbanı Çarşamba günü kesilir. Diğer günler de bu şekilde hesaplanır." ("eş-Şerhu'l-Mumti'"; c: 7, s: 493)

Buna göre Akika kurbanını Çarşamba günü sabah saat yedide veya gün boyunca herhangi bir vakitte kesebilirsiniz.

Çocuğa isim verme konusuna gelince, birinci veya yedinci günde çocuğa isim verilir.

Nitekim Enes b. Mâlik'in -Allah ondan râzı olsun- rivâyet ettiği hadiste Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

وُلِدَ لِي اللَّيْلَةَ غُلَامٌ، فَسَمَّيْتُهُ بِاسْمِ أَبِي إِبْرَاهِيمَ. [ رواه مسلم ]

"Bu gece bir oğlum oldu. Ona, atam İbrahim'in adını koydum." (Müslim; hadis no: 3126)

Âişe'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

عَقَّ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنِ الْحَسَنِ وَالْحُسَيْنِ يَوْمَ السَّابِعِ وَسَمَّاهُمَا وَأَمَرَ أَنْ يُمَاطَ عَنْ رُءُوسِهِمَا الْأَذَى. [ رواه ابن حبان والحاكم وصححه الحافظ اب حجر في فتح الباري ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hasan ve Hüseyin için yedinci gün Akika kurbanı kesti, (aynı günde) onlara isim koydu ve başlarındaki eziyetin giderilmesini (saçlarının tıraş edilmesini) emretti." (İbn-i Hibbân; 12/127. Hâkim; 4/264. Hâfız İbn-i Hacer, "Fethu'l-Bârî"; c:9, s: 589'da "hadis sahihtir," demiştir.)

Akika kurbanının herhangi bir günde kesilmesinde bir sakınca yoktur. Aynı şekilde herhangi bir günde isim verilmesinde de bir sakınca yoktur.