Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Sünnet olan; ölüyü defnettikten sonra kabrin yanında ayakta duâ etmektir

Yayınlama tarihi : 21-03-2014

Gösterimler : 2918

Soru

Defnettikten sonra ölü için duâ eden kimse, ayakta mı, yoksa oturarak mı duâ etmelidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Defnettikten sonra ölü için duâ etmek sünnettir.

Nitekim Osman b. Affan'ın -Allah ondan râzı olsun- rivâyet ettiği hadiste o şöyle demiştir:

كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا فَرَغَ مِنْ دَفْنِ الْمَيِّتِ وَقَفَ عَلَيْهِ فَقَالَ: اسْتَغْفِرُوا لِأَخِيكُمْ، وَسَلُوا لَهُ بِالتَّثْبِيتِ، فَإِنَّهُ الْآنَ يُسْأَلُ. [ رواه أبو داود وصححه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- ölüyü defnettikten sonra kabrinin başında ayakta durur ve şöyle derdi:

-Kardeşiniz için Allah'tan bağışlanma isteyin ve (kabirdeki sorgu sırasında cevap verirken) onun için sebat dileyin. Zirâ o, şu an sorguya çekilmektedir." (Ebu Davud, hadis no: 3221. Elbânî, "Sahih-i Ebî Davud"da hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

"Keşşâfu'l-Kınâ'" adlı kitapta şöyle gelmiştir:

"Defnettikten sonra ölü için kabrin yanında ayakta duâ etmek müstehaptır. İmam Ahmed böyle nakletmiştir." ("Keşşâfu'l-Kınâ'", c: 2, s: 134)

Süleyman el-Buceyramî şöyle demiştir:

"Ölü için duâ edenin ayakta olması daha fazîletlidir." ("el-Buceyramî Hâşiyesi", c: 1, s: 497)

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi âlimlerine:

"Defnedildikten ve toprağı düzeltildikten sonra ölü için oturarak mı, yoksa ayakta mı duâ edilir? Hangisi daha fazîletlidir?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi âlimleri şöyle cevap vermişlerdir:

"Defnettikten ve toprağı düzelttikten sonra ölü için duâ etmek isteyen kimsenin, ayakta duâ etmesi sünnettir." ("İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 9, s: 17)