Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Erkek koyun kesmeyi adayan bir kimse, dişi koyun kesebilir mi?

Yayınlama tarihi : 19-04-2013

Gösterimler : 16699

Soru

Ben, erkek koyun kesmeyi adadım. Erkek koyun yerine dişi koyun kesebilir miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Kim, Allah Teâlâ'ya bir taati yerine getirmeyi adamışsa, o adadığı şeyi yerine getirmesi gerekir.

Zirâ Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ نَذَرَ أَنْ يُطِيعَ اللهَ فَلْيُطِعْهُ، وَمَنْ نَذَرَ أَنْ يَعْصِيَهُ فَلَا يَعْصِهِ. [رواه البخاري]

"Kim, Allah'a itaat etmeyi adarsa, hemen itaat etsin.Kim de Allah'a isyan etmeyi adarsa, sakın O'na isyan etmesin." (Buhârî, hadis no: 6699)

Bu kimsenin adak için şart koştuğu vasıftaki kurbanı kesmesi gerekir. Ancak daha fazîletli olana geçmesi (daha fazîletli olanı kesmesi) câizdir.

Nitekim (132778) nolu sorunun cevabında bunun açıklaması geçmişti.

Kim, erkek koyun kesmeyi adamıisa, erkek koyun kesmesi gerekir. Dişi koyun kesmesi câiz değildir. Çünkü erkek koyun, dişi koyundan daha fazîletlidir.

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Kurban olarak erkek ve dişi koyun kesilirse, icmâ ile kurban geçerli olur.Geçerli olan erkek ve dişi koyundan, Şâfiî ve pek çok âlimin görüşüne göre erkek koyun, dişi koyundan daha fazîletlidir." ("Şerhu'l-Muhezzeb", c: 8, s: 438)

İbn-i Kudâme -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Akikada erkek ve dişi koyun câizdir. Fakat erkek koyun daha fazîletlidir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Hasan ve Hüseyin için Akika olarak birer koç kesti. Yine (Kurban bayramında alacalı ve) boynuzlu iki koç kesti." ("el-Muğnî", c: 9, 364)