Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Erkek, eşinin kızıyla veya kızının kızıyla evlenemez

Soru

İkinci eşimle evlendiğinde kızım dokuz yaşındaydı. Şimdi evli olup dört çocuğu var. En büyük çocuğu onbir yaşında bir kızdır. Benim eşim bu torunuma mahrem sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bir erkek bir kadınla evlendiğinde o kadının kızı bu erkeğe haram olup ona “Rebibe” denilir. Ayrıca bu kızın kızı da haram olup olabilecek torunlarda aynı hükme tabidirler. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Kendileriyle gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızın yanınızda kalan üvey kızlarınız, şayet onlarla gerdeğe girmemişseniz size bir engel yoktur,..” (Nisa/23)

Keşşaf el Kina 5/72: Üvey kızı ona haram olur. Aynı şekilde üvey kızının kızı da ona haram olur. tüm bunlar “Rebibe” hükmündedirler.

El isaf 8/115: Eşinin oğlunun kızı kendisine haram olur. Şeyh Takiyyuddin Rahimehullah şöyle dedi: Bu konuda ihtilaf bilmiyoruz.

Bunun üzerine eşinle evlendikten sonra torunların sana haram olur, Kur’an-da ifade edilen “Rebibe” hükmüne girerler.

Kadın mahremleri karşısında başını, elini, yüzüne, ayaklarını açabilir. Fakat bir fitne ihtimali olduğunda kadının mahremleri önünde bunları açması haram olur.