Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Eğitim Için Verilen Kredilerin Hükmü

Soru

Bulunduğum ülkede ilk dönem sınavında başarılı olan öğrencilere eğitim kredisi verilir. Sene sonu sınavını başarıyla geçenler için üniversite bu krediyi hibeye dönüştürür. Ancak eğitim tamamlayan veya mezun olanlar için bu kredi borca dönüşür. Borca dönüşen kredinin faizi olur.

Bu tür kredilerden istifade etmem caiz mi? Başarılı bir öğrenciyim hiç sınıfta kalmadım. Söz konusu kredinin hibeye dönüşeceğine eminim, bu krediyi almam caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Eğitim amacıyla verilen krediler üç durumda değerlendirilir:

Birincisi: Kredinin faizsiz olması

Öyle ki öğrenci aldığı paranın aynı miktarını iade eder ve hiçbir şekilde fazla ödeme yapmaz. Bu durumda bu tür kredileri almakta sakınca yoktur ve caizdir.

İkincisi: Kredinin faize tabi olması

Öğrenci aldığı kredinin üstünde fazla bir miktar ekleyerek iade eder. Bu tür kredileri almak faiz olduğu için caiz değildir.

Üçüncüsü: Kredinin aslında faizli olmaması ancak bazı durumlara faiz şartları içermesi

Örnek: Öğrenciye şöyle denir: “Bu krediyi olduğu gibi iade edersiniz veya sınıfı geçtiğinizde size hibedir, ancak eğitime son verirseniz, veya ödemede zamanında yapılmazsa faiz uygulanır.”

Bu durumda da kredi almak caiz değildir. Her ne kadar öğrenci başarılı olup sınavı geçeceğinden emin olsa veya faizi ödemekten emin olsa da, sözleşmede faiz şartı olması itibarıyla kredi almak caiz değildir. Çünkü bir ihtimalle sınavı geçmeme veya eğitime tamamlamama ihtimali mevcuttur.

Bunun üzerine söz konusu krediyi almanız caiz değildir. Çünkü bu kredi faiz şartını kapsar, ayrıca bu paraya ihtiyacınız olmadığını söylediniz. Bu bağlamda bu krediyi bırakmanız gerekir.