Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Oruçlunun burun merhemini kullanmasının hükmü

Soru

sorulara verdiğiniz bir takım cevaplardan oruçlu iken burun spreyinin kullanılması orucu bozmadığını söylemiştiniz. Fakat sorum: Burun alerjisinden şikayetim var, jole ve merhem şeklinde alınan ilaç orucu bozar mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz sünnetin belirttiği gibi burun mideye açılır, Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “ (abdest alırken) Oruçlu olmadığın takdirde burnuna bolca su çek” (Ebu Davud 142, Tirmizi 788)

Şayet burun yoluyla kullanılan merhem, boğaza ve mideye ulaşmıyor ve burun içerisinde eriyorsa; oruç geçerlidir.

Şeyh ibn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

Suyla, kumaşla vb. şeylerle dudak ve burnu nemlendirmekte bir sakınca yoktur. Fakat bunu yaparken midesine bir şeyin kaçmamasına dikkat etmesi gerekir. Şayet kasıt olmadan bir şey kaçarsa bir sakınca olmayın bir şeyin yapmasına gerek yoktur. Aynı şekilde abdest alırken burnuna su çekerken kasıtsız bir şekilde su kaçarsa orucu bozulmaz. (Mecmu el Fetava ibn Useymin 19/224)

Allah Müslümanlara şifa ve afiyet versin.