Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kozmetik ürünleri kullanmanın hükmü

Soru

Makyaj ürünleri, hayvansal veya alkol içermemesi durumda kullanılması caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şeyh Muhammed Salih bin Useymin şöyle dedi: “Kadın şer’i sınırlar çerçevesinde eşine süslenebilir. Zira kadın, kocasına süslendikçe aralarında ki muhabbet ve ülfet o kadar artar. Şüphesiz bu konu, şeriatta ulaşılması istenilen bir amaçtır. Şayet makyaj, kadını güzelleştiriyor ve ona zarar vermiyorsa bunun hiçbir sakıncası yoktur.

Fakat makyajın yüz cildine zarar verdiğini duyarız. Öyle ki daha sonra makyaz kullanan kadın yaşlılıktan önce yüzü çirkinleşmektedir. Lütfen kadınlar bu konuyu ilgili doktorlara danışsınlar. Şayet bu sonuç kesin olarak tespit edilirse bu durumda makyaj haram olur veya en azından mekruh olur. Çünkü bozulmaya veya çirkinleşmeye neden olan her şey haram veya mekruhtur.

Bu bağlamda Namaz kılan bir kadın tırnak cilası kullanması caiz değildir. Çünkü söz konusu madde, suyun vücuda ulaşmasını engellemektedir. Dolayısıyla taharet gerçekleşmemiş olur. Bu nedenle abdest veya boy abdesti alacak kişinin vücudunu sudan izole eden hiçbir maddeyi kullanmaması gerekir. Zira yüce Allah şöyle buyurdu: “….Yüzlerinizi ve ellerinizi yıkayın..) Maide/6

Sonuç olarak tırnak cilası kullanan kadın abdest aldığında suyun gerekli yerlere ulaşmadığı için abdest almış sayılmaz.

Fakat namaz kılmadığı dönemde kullanırsa sakıncası yoktur. Bununla beraber şayet belirli bir süslenme, kafir kadınların bir özelliği olarak biliniyorsa onlara benzemek caiz değildir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: (Fetava el Mer’a el Muslime 1/474)