Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Nakit Paranın Zekatını Hesaplama Yöntemi

Soru

10 bin TL nakit param var ve üzerinden bir sene geçti ödemem gereken miktar ne kadardır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Nakit parada vacip olan zekat miktarı %2.5 veya binde 25 tir.

Nakit paranın zekâtı şu şekilde hesaplanır: Her 1000 TL den 25 TL zekat verilir. On bin TL den 250 TL zekât verilir.

Ayrıca para kırka bölünür çıkan sonuç zekât miktarıdır. Vacip olan kırkta birdir.

Daha detaylı bilgi için (2795 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

En iyisini Allah bilir.

İlgili konular