Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Uzun Mesafeli Koşu Yarışmasına Katılmanın Hükmü

Soru

Maraton koşu yarışmasına katılmanın hükmü nedir? Ödül kabul etmez ve zamanında namazımı kılarsan bir sakıncası var mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu tür yarışmalar iki şekilde olur:

Birincisi: Haram içermez, avretler gözükmez, kumar ve bahis içermez ve yarışmacılar katılım için ücret ödemez. Bu durumda katılmak ve ödül almak caizdir.

İkincisi: Avreti açmak gibi haramlar içermesi, katılımcı katılabilmek için para ödemesi ve bahis için katkıda bulunması. Bu durumda katılmak da ödül almak da caiz değildir. Yüce Allah şöyle dedi: “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah'a karşı gelmekten sakının, Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir..” (Maide/2)

Müslüman kimse kötü bir şeyi gördüğünde elinden geldiği kadarıyla karşı gelir ve değiştirmeye çalışır, katkı sağlamaz. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Sizden her kim bir kötülüğü görürse eliyle değiştirsin, gücü yetmezse diliyle inkar etsin, gücü yetmezse kalbiyle kötülesin. Şüphesiz bu imanın en zayıf derecesidir” (Muslim 78)

Allah sizi her türlü hayra muvaffak kılsın!