Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Kek ve çikolata üzerine Allah’ın ismini yazmanın hükmü

Soru

Çiçek ve çikolata satan bir firma, tatlı ürünlerinin üzerine (Maşaallah, El hamdulillah) gibi Allah’ın ismi olduğu kelimeler yazmaktadır. Bu tatlılar yenildiği zaman Allah’ın ismine saygısızlık olmaz mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz Allah’ın ismini yiyeceklerin üzerine yazmak bir tür saygısızlıktır. Nitekim bu davranış espiri veya eğlence amacıyla yapılmaktır. Bu da Allah’ı ismine saygısızlıktır. Ayrıca tatlıyı yemek amacıyla parçalamak Allah’ın ismine saygısızlık olacaktır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid