Pazar 19 Şevval 1445 - 28 Nisan 2024
Türkçe

Oruçluyken Eşini Öpmek Orucu Bozar Mı?

Soru

Bildiğim kadarıyla Ramazan gündüzünde oruçlunun eşini öpmesi caizdir. Ancak öpüşme nedeniyle boşalma meydana gelmişse hüküm ne olur?

Allah’a hamd olsun.

Oruçlunun eşini öpmesinin hükmü

Evet oruçlu, Ramazan gündüzünde eşini öpebilir ancak bu hareketler cinsel ilişkiye veya meni akmasına neden olmaması gerekir.

Aişe r.a’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oruçlu olduğu halde öper, oruçlu iken temasta bulunurdu. Lakin içinizde O’nun kadar nefsine hâkim kimse yoktur. (Buhari 1927, Muslim 1106)

Nevevi şöyle dedi “Mubaşere/temastan maksat el ile dokunuştur.

Kendine hakim olmasından maksat, cinsel ilişki veya meninin akmasına varmazdı.

Şayet bir erkek eşini öptüğü takdirde kendine hakim olamayacak cinsel ilişki veya meni akmasına kadar varacak ise bu durumda orucunu bozmaması için bu tür hareketlerden uzak durması gerekir.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

Oruçlu için öpmek içi çeşittir: Caiz ve haram.

Orucu bozulacağından emin olmayan kişinin öpmesi haramdır. Caiz olan ise iki şekilde olur: Birincisi öpmenin hiçbir şekilde şehvetini hareketlendirmemesidir.

İkincisi: Şehvetini hareketlendirin fakat orucunu bozmayacağından emindir. Kucaklama vb. sevişme davranışları öpme hükmündedir. (el Şerhul mumti 6/429)

Şeyh Abdulaziz bin Baz Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Bir erkek eşini Ramazan gündüzünde öper veya sevişirse orucu bozulur mu?

Cevap:

Cinsel ilişki olmadığı müddetçe eşini öpmesi ve sevişmesinde sakınca yoktur. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem oruçlu iken eşini öpmüş ve temas kurmuştur. Ancak kişinin şehveti hızlı olması itibarıyla harama düşeceğinden endişe ederse bunu yapması mekruh olur. Şayet meni akarsa orucunu tamamlar ayrıca kazasını da yapar. Alimlerin cumhuruna göre kefaret yoktur. (Fetava Şeyh bin Baz 15/315)

İkincisi:

Oruçlu eşini öperken meni akarsa

Şayet bir erkek oruçlu iken eşini öper ve meni akarsa orucu bozulur ve Ramazan’dan sonra onun yerine bir gün kaza etmesi gerekir.

İbn Kudame Rahimehullah şöyle dedi: Oruçlu eşini öptükten sonra meni akarsa bildiğimiz bir ihtilaf olmadan orucu bozulur. (el Muğni 4/361) ancak ona kefaret gerekmez. Çünkü kefaret cinsel ilişki ile orucunu bozan için uygulanır. Daha fazla bilgi için (49750) nolu sorunun cevabına bakınız.