Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Vesveselere maruz kalıyor ve şeytan tarafından imanına zarar verilmesinden korkuyor

Soru

Lütfen hak dinde sabit kalabilmem için bana dua edin. Çünkü şeytanla müptela olmuşum, şeytan dinimi değiştirmek, Rabbime olan güvenimi daha sonra kendime olan güvenimi sarsmaktadır. Allah’a yemin ederim ki çok zor bir durum yaşıyorum, şeytan imanımı kalbimden söküp beni küfre ve sapıklığa sokmak istiyor. Öyle ki artık kendimden bile şüphe ediyorum. Bazen şeytan benimle şehadeti getirir ve ibadetin niyetlerinde beni şüpheye düşürüyor. Benimle birlikte namaza girer vesveseyle namazımı bozar. Şeytanın beni küfre düşürmesinden korkuyorum. Bu beladan kurtulmam için yardımcı olmanızı rica ederim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ey soru soran kardeşim! Lütfen rahat olun konu tahmin ettiğinizden daha kolaydır. Yaşadığınız husus farklı açıdan görülen gölge gibidir. Işık aldatıcı bir konumda bırakıldığı için gölge hacminde daha büyük gözüküyor. Oysa gerçek öyle değildir. Bu nedenle korkmayın olay çok basittir. Şeytan sizin imanınızı çalamaz, çünkü imanı veren ve alan da Allah’tır. Allah sizi korursa her türlü kötülükten kurtulursunuz. Şeytanın ortaya attığı bu vesveselerden kurtulmak istiyorsan kalbini güçlü tut ve aşağıdaki tavsiyeleri yerine getir:

1-Bu vesveseler her aklına geldiğinde Allah’a sığın (İstiaze çek) ve bunu tekrarlamaktan üşenme! Şeytan kesinlikle mağlup olup kaçacaktır. Bu Allah’ın bize verdiği bir sözdür: “Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Fussilet/36)

2-Bu vesveselerden yüz çevir ve hiçbir şekilde bunları düşünme, o konuda iç diyaloğa girme, iç sorulara cevap verme, şeytandan gelen küfür, sapıklık veya cehennem ile ilgili hiçbir tehdide veya korkutmaya boyun eğme!

Sana vesvese edilen tüm düşünceler senin imanına karşı hiçbir değeri yoktur. Çünkü onlar ekranda bir takım görüntüler gibidir. Ekranı kapattığın an tüm olumsuzluklar gidecektir.

3-Vaktini, düşüncelerini ve kalbini faydalı şeylerle doldur. İyi insanlarla karış, çünkü boş vaktin fazla olabilir veya arkadaşların az olabilir. Nitekim şeytan dolu olan kişilere gelmez.

4-Gece gündüz dua et, zira Allah’tan şifa geldiği takdirde hiçbir hastalık izi bırakmaz.

5-Gece gündüz ve her zaman koruyucu zikirler oku! Zira insanı Allah’ın zikri gibi bir şey koruyamaz.

6- Tüm bu manevi tedavi ile birlikte uzman bir doktora görünmen gerekir. Çünkü Allah’ın izniyle şiddetli vesvesenin etkili tıbbi ilacı mevcuttur. Hem imani hem de tıbbi ilacını bir arada aldığın takdirde daha faydalı olacak ve Allah’ın izniyle şifası daha kolay olacaktır.

Bu tavsiyeleri yerine getirdiğin takdirde Allah’ın izniyle gün gün daha sağlıklı olduğunu ve kısa bir sürede bu hastalıktan tamamen kurtulduğunu göreceksin.

Daha fazla bilgi için  (102851 ) ve (25778 ) nolu soruların cevaplarına bakınız.