Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Yangında Veya Depremde Ölenler Neden Şehidlerden Sayılmıştır?

Yayınlama tarihi : 17-03-2023

Gösterimler : 971

Soru

Neden Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, yangın ve yıkıntılarda ölenleri şehidlerden saymıştır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ebu Hureyre Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Şehitler beş sınıftır: Taun’dan (Veba’dan) ölen, karın hastalığından ölen, suda boğularak ölen, yıkıntı altında kalarak ölen ve Allah yolunda ölendir..” (Buhari 653, Muslim 1914)

Cabir bin Atik Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: "…Siz neyi şehidlik sayıyorsunuz?" diye sordu. (Onlar da): "Allah yolunda öldürülmeyi" dediler. Rasûlullah (s.a.v.)'da:  "Allah yolunda öldürülmekten başka yedi (tane daha) şehidlik vardır.

 Taundan ölen şehidtir.  Boğularak ölen şehidtir.  Karın ağrısıyla ölen şehidtir.  Yanarak ölen şehiddir. Göçük altında kalarak ölen şehidtir. Doğum üzerine ölen şehidtir."  (Ahmed 23804, Ebu Davud 3111, Nesai 1846)

Alimler şöyle dedi: Bu tür ölümlerin şehidlik sayılmasının nedeni, çekilen şiddetli acılar sonucunda olması ve Allah kuluna bahşettiği fazilet ve ihsandandır.

Ayrıca alimler şöyle bir açıklama getirmişlerdir: Söz konusu şekillerde ölenler ahirette şehid sevabı alırlar fakat dünyada yıkanır ve üzerinde namaz kılınması gerekir. Allah yolunda şehid olanlar ise bilindiği gibi dünyada yıkanmaz ve üzerinde namaz kılınmaz. Bununla birlikte Ahirette de şehadet mertebesine ulaşırlar.