Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan\'da kendisine namahrem olan genç bir kızı öpen erkeğin hükmü

Soru

Ramazan'da kendisine namahrem olan genç bir kızı öpen erkeğin hükmü nedir?
Bu kimsenin orucunu kaza etmesi gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kendisine namahrem olan kadını öpen bu erkek, orucun hikmetini yerine getirmemiş demektir. Çünkü bu erkek, fuhşiyat işlemiştir.

Oysa Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ لَمْ يَدَعْ قَوْلَ الزُّورِ وَالْعَمَلَ بِهِ وَالْجَهْلَ، فَلَيْسَ لِلهِ حَاجَةٌ فِي أَنْ يَدَعَ طَعَامَهُ وَشَرَابَهُ. [رواه البخاري ]

"Kim yalan söylemeyi, yalanla iş görmeyi ve cehâleti terk etmezse, Allah'ın, onun yemesini ve içmesini bırakmasına (oruç tutmasına) ihtiyacı yoktur." (Buhârî, "Oruç kitabı", "Yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi terk etmeyenin orucu hakkındaki bab", hadis no: 1903)

Eğer erkek bunu, kızı zorlayarak yapmışsa, hem fuhşiyat, hem de cehâlet işlemiş olur. Bu kimsenin, hakikatte orucunun hikmetini yitirmiş ve ecrini eksiltmiş olduğunda şüphe yoktur. Fakat ilim ehlinin çoğunluğuna göre bu kimsenin orucu bozulmaz.Yani ona, orucunu kaza etmesi gerekir, diyemeyiz.

Kaynak: Muhammed b. Salih el-Useymîn'in Fetvâları; c: 1, s: 516