Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Müezzin sabah ezanını okurken sahur yemenin hükmü

Soru

Müezzin ikinci ezânı (sabah namazının ezânını) okurken sahur yemeye devam etmek câiz midir, yoksa yemeyi bırakmak mı gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu meselenin detaylı belirtilmesi gerekir. Şöyle ki:

Eğer müezzin sabah vakti girdikten sonra ezânını okuyorsa (gerçekten fecir vakti girdikten sonra okuyorsa), bu takdirde yeme ve içmeyi bırakmak gerekir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لَا يَمْنَعَنَّكُمْ أَذَانُ بِلاَلٍ مِنَ سَحُورِكُمْ، فَإِنَّهُ يُؤَذِّنُ بِلَيْلٍ، فَكُلُوا وَاْشَرَبُوا حَتَّى يُؤَذِّنَ ابْنُ أُمِّ مَكْتُومٍ. [ رواه البخاري ]

"Bilal'in ezânı, sizi sahurunuzdan alıkoymasın. Çünkü Bilâl geceleyin ezan okur. Ümmü Mektûm oğlu ezan okuyuncaya kadar yiyi­n-için (Çünkü Ümmü Mektûm oğlu fecir çıkmadıkça ezan okumaz)." (Buhârî)

Bu konudaki delil, Allah Teâlâ'nın şu emridir:

... وَكُلُواْ وَاشْرَبُواْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَكُمُ الْخَيْطُ الأَبْيَضُ مِنَ الْخَيْطِ الأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ... [ سورة البقرة من الآية: 187 ]

"…beyaz iplik (gündüzün beyazlığı), siyah iplikten (gecenin karanlığından)size seçilinceye kadar yiyin-için..."

Eğer fecrin doğduğu biliniyorsa, -ezân okunmamış olsa bile-, tıpkı sahra gibi bir yerde fecrin doğduğunu görürse, ezânı işitmemiş olsa bile, yemek ve içmekten kendini alıkoyması gerekir.

Yok eğer müezzin erken okuyorsa veya sabah vaktine denk gelip gelmediği konusunda müezzinin ezânından şüphe ediliyorsa, günümüzde fecrin doğuşuna ayarlı, bilinen saatler aracılığıyla veya vaktinde ezân okuduğuna güvenilen birisinin ezân okuması gibi, fecrin doğuşundan emin oluncaya kadar yiyip içebilir.

Ayrıca ezân okunurken de yiyebilir.

Yine ezân okunurken elinde olanı yiyebilir veya içebilir. Çünkü ezân, sabahın olduğuna kesin delil değildir, bir ihtimaldir.

Kaynak: Mecmû' Fetâvâ İbn-i Baz, c: 15, s: 282