Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'ın gündüzünde ağız kokusunu gideren sprey kullanmak

Soru

Eczanelerde spreyden ibâret olan ağızla ilgili ağız spreyi bulunmaktadır. Ramazan'ın gündüzünde ağız kokusunu gidermek için bu spreyi kullnmak câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bir kimsenin, oruçlu iken ağız spreyi kullanmanın yerine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in teşvik ettiği misvak kullanması yeterlidir. Eğer ağız spreyi kullanır da boğazına bir şey kaçmazsa, bunda bir sakınca yoktur. Oruçtan dolayı oruçlu kimsenin ağzında meydana gelen kokudan tiksinmemek gerekir.Çünkü bu koku, Allah -azze ve celle-'ye sevimli gelen ve O'nun hoşnut olduğu bir itaatin eseridir.

Nitekim hadisi şerifte Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

يَقُولُ اللهُ -عَزَّ وَجَلَّ-: كُلُّ عَمَلِ ابْنِ آدَمَ لَهُ، اَلْحَسَنَةُ بِعَشْرِ أَمْثاَلِهاَ إِلىَ سَبْعِمِائَةِ ضِعْفٍ إِلاَّ الصَّوْمَ، فَإِنَّهُ ليِ وَ أَناَ أَجْزِي بِهِ، تَرَكَ شَهْوَتَهُ وَطَعاَمَهُ وَشَرَابَهُ مِنْ أَجْليِ، لِلصَّائِمِ فَرْحَتاَنِ: فَرْحَةٌ عِنْدَ فِطْرِهِ، وَفَرْحَةٌ عِنْدَ لِقاَءِ رَبِّهِ، وَلَخَلُوفِ فَمِ الصَّائِمِ، أَطْيَبُ عِنْدَ اللهِ مِنْ رِيحِ الْمِسْكِ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Allah -azze ve celle-buyuruyor ki: Âdemoğlunun bütün amelleri kendisi içindir. İyilikler on katından yedi yüz katına kadar karşılık görür. Ancak oruç bundan müstesnâdır. Orucun benim için olması ve mükafatını da benim vermemin sebebi: Oruçlu yemesini, içmesini ve şehvetini benim için terk etmiştir. Oruçlu için iki sevinç (anı) vardır: Birincisi iftar ettiğinde (açlık ve susuzluğunun gitmesi ile) sevinir. İkincisi: (Âhiret günü) Rabbine kavuştuğunda (Rabbinin kendisine verdiği büyük sevap ile) sevinir.Andolsun ki oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir." (Buhârî ve Müslim)

Kaynak: Salih b. Fevzân el-Fevzân'ın Fetvâlarından Seçmeler; c: 3, s: 121