Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Canı Çeksin Diye Oruçlu Bir Kimseye Yemek-Meşrubat Ve Su Fotoğrafları Göndermenin Hükmü

Soru

Sosyal medya aracılığıyla mizah amaçlı içinde resimlerin yahut soğuk su, meşrubat ve oruçluların oruçlu olduğu esnada canları çeksin diye ağızlarını sulandıran yemek videolarının olduğu birtakım gönderiler paylaşılır. Bunu yapan kimse günaha girer mi? Yoksa bu şer’an mübah olan mizah kapsamına mı girer?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Oruçlu olan kişiye gündüz vakti yemek, içmek yasaklanmıştır. Oruçlunun bunu ecrini Allah’tan bekleyerek sadece Allah için yapması gerekir. Allah teala şöyle buyurur: “Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (Bakara, 187)

Buhari, 7492’de; Müslim 1151’de Ebu Hüreyre’den Nebi sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu aktarmıştır: Aziz ve celil olan Allah şöyle buyurur: “Oruç benim içindir. Onun mükafatını ancak ben veririm. Oruçlu kişi şehvetini, yemesini, içmesini benim için terk eder...”

Bundan sonra; yemek, meşrubat resimlerini oruçlu bir kişiye canı çeksin diye yahut niyetini zayıflatmak yahut ona oruç bozmayı güzelleştirmek için göndermek, Şeriat maksadına ters düşen haram kılınmış bir davranıştır. Ki bu, mümini hak yolundan alıkoymak için her bir yola çöreklenen İblis’in tavırlarından biridir. Nitekim Allah teala şöyle buyurur: Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar.” (Neml, 24) Yine O buyurur: “İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım. Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!” dedi.” (A’raf, 16-17)

Bu davranış haram kılındığına göre onu mizah babından yapmak da mekruh olur, yapmamak gerekir. Aksine Allah’ın şiarlarına karşı saygılı davranmak, emredilen bir ibadetin kadrini kıymetini bilmek, onu teşvik etmek, desteklemek gerekir. Kim bilir belki de bu resimler-videolar imanı zayıf olan kimseleri oruç bozmayla ayartacak, böylelikle de bunun günahı şaka yapan kişinin üzerine dönecektir. Eğer hakikaten oruçlu kimsenin canının çekmesi amaçlanıyorsa yani bu iştah kabartan yiyeceklerden mahrum olma durumunu o, iç çekerek hissetsin diye yahut niyetini zayıflatsın yahut oruç bozmayı ona süslü göstersin diye yapılıyorsa o zaman bu fiil, içerisinde günaha ve isyana davet barındırması nedeniyle -yukarıda da geçtiği gibi- şeriatın maksadına ters düşen haram kılınmış bir eylem olur.

Allah en iyisini bilir.