Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kocanın porno sitelerine bağımlılığının tedavisi

Soru

Ben bir buçuk aydır evli bir kadınım ve kocamın pornografik resimler ve klipler izlediğini fark ettim. İçimde bir kalp kırıklığı ve yanma hissettim ve hayatım mutluluktan bahtsızlığa dönüştü. Kocamı seviyorum ama bu fikri asla kabul edemedim. Onunla yurt dışında yaşıyorum ve örnek bir koca olmasını bekliyordum. Bana olan iyiliğini ve bana olan hoş muamelesini inkâr etmiyorum ama bu konudan sonra ruh halim bozuldu. Kişiliğimin aksine hep ağlarım veya hep susarım, sorunumu çözmeme yardımcı olması için bir psikiyatriste görünmeyi düşündüm. Ama yurtdışında yaşadığım ve tanıdığım kimse olmadığı için kocama söylemeden gitmem zor; çünkü onun bir uzman doktordan yardım istediğimi bilmesini istemiyorum. Bana sigara içtiğini söyledi ve ben bunu ne evliliğimden önce ne de evliliğimden bir süre sonra bilmiyordum. Benden hoşlanmadığını ya da benimle olan hayatından memnun olmadığını çok düşünmeye başladım. Lütfen kocama nasıl davranacağım konusunda bana yardım edin. Kadın olup erkek organları olan üçüncü cinsiyetin resimlerini ve kliplerini izlemesi: onun eşcinsel olduğu anlamına mı geliyor?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Değerli kardeşimiz

Çağımızdaki ümmetin gençlerinin çoğu, İnternet’te bulunan pornografik web siteleri aracılığıyla ve bunlara erişmenin kolaylığı nedeniyle, pornografik sahnelere bakma bağımlılığı ile müptela olmuştur. Bu tür bağımlılık, kişiyi eşinde bulabildiği helal ile yetinmesini engeller. Bu onun sanal harama olan bağımlılığından ve arzularının peşinde koşmasından kaynaklanmaktadır!

Sorun sadece seninle rahat etmesi ve senden zevk almasıyla ilgili değildir. Aksine, haram olan başka şeylere bakma bağımlılığı ile ilgilidir. Özelliklede seninle evliliğinin ilk ayında yapması tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu gösterir.

  Bağımlılıktan kurtulmanın en etkili ilacı bağımlılık kaynağından gönüllü veya zorla irtibatı kesmektir. Diğer yandan faydalı işlerle vakit geçirmek, gerekirse ilaç ve konuşma terapisi için bir psikiyatristi ziyaret edin.

Onun bu bağımlılıktan kurtulmasına yardımcı olmak için sizin büyük çaba sarf etmeniz gerekir. Bunu da Onu, elektronik cihazlardan uzaklaştırmak, onunla bu cihazlara bağımlılığın tehlikeleri konusunda uyaran çalışmalar hakkında konuşmakla olur. Ayrıca vaktini dünya ve ahirete yönelik faydalı işlerle harcamak ve onu alemlerin Rabbi olan Allah'a itaat etmesine yardım ederek mümkün olur.

Onda soğukluk veya isteksizlik bulursanız, bu cihazlara olan bağımlılıktan veya ardından gelen kaygı belirtilerinden kurtulmasını sağlamak için bir psikiyatriste görünmesini önerin.

Ayrıca genel olarak yaşamla ilgili konularda ve özel olarak evlilik ilişkisinde onunla olan ilişkinizin ayrıntıları hakkında size tavsiyelerde bulunması için internet üzerinden dahi olsa, dürüst ve dindar bir psikolojik danışmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Fitne kapılarını açtığı veya haram bir ilişkiye düşmeye sebep olduğu için ister psikiyatr olsun, ister bir başkası olsun babanız dışındaki hiçbir erkekle evlilik ve benzeri ilişkilerin ayrıntılarına girmenin caiz olmadığını göz önünde bulundurun.

Ama burada yapacağın işin özeti şöyledir: Kocanı başkalarından uzaklaştırıp kendin ile meşgul etmen, helal olanı vererek onu harama bakmaktan uzaklaştırmandır. Bu önemli meselede, onun için gayret edin ve karşılığını Âlemlerin Rabbinden isteyin.

Üçüncü cinsiyetin videolarını izlemesi -Allah bizi ve onu hidayet etsin- ile ilgili olarak, bu anormal olandan zevk almayı içeren anormal bir davranıştır. Ancak bu, kişinin kendi içinde gay olduğu anlamına gelmez, çünkü gay bir erkek genellikle kadın biçimlerinden hoşlanmaz, bilakis tam tersi olarak erkeklerden hoşlanır.

Allah’tan bizi ve onu hidayet etmesini diliyoruz.

Yüce Allah bunun sahibidir ve bunu yapmaya kadirdir.