Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Bir takım sosyal medya paylaşımlarında “Subhanallah” demeden ayrılma! ,” “ Şöyle demesen şeytanı seviyorsun” gibi yazıların hükmü

Soru

Bazı kişiler, Allah ismi şeklinde bir bitki veya Muhammed ismini taşıyan bir yaratık yayınlıyor ve “Subhanallah” demeden sayfadan ayrılmayın yazmaktadır. Bazıları korkunç bir fotoğrafın altında şeytanı sevmeyen “Allah’u ekber” yazsın diye yazarlar. bu tür paylaşımların hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Facebook gibi sosyal medya paylaşımlarına yorum yazma veya beğenmeye zorlamak caiz değildir. Bu yöntem söz konusu sosyal medyayı kötüye kullanmanın bir türü sayılır. Öyle ki bu araçlarla iyiliği ve ilmi yayınlamak varken faydasız amaçlarda kullanılmaktadır. Bu konuda (101317) nolu sorunun cevabında gerekli uyarılar yapılmıştır.

İnsanları korkutmak, paylaşıma yorum yazmayan şeytanı seven olarak saymak, kötü bir uygulama bir uygulama olup insanlara iftira ve Allah adına bilgisizce konuşmaktır. Ayrıca Allah ve resulünün vacip kılmadığını vacip kılmaktır. Bir insanın beğendiği bir şeyi görünce suphanallah demesi veya beğenmediği bir şeyi gördüğünde Allah’u ekber demesine zorlayan bir husus yoktur.

Allah adına bilgisizce iddialarda bulunan kişi, Allah tarafından zem edilmiştir. “De ki: “Rabbim ancak, açık ve gizli çirkin işleri, günahı, haksız saldırıyı, hakkında hiçbir delil indirmediği herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmanızı ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.” Araf/33

Bu nedenle bu tür hataları yapan kişilere verilecek en doğru karşılık onlara nasihat etmek, nasihatı kabul etmedikleri takdirde onların paylaşımlarını dikkate almamak veya arkadaşlıktan çıkarmaktır.

İkincisi: Allah ismi şeklinde yayınlanan yaratıklara kanmamak lazım. nitekim bu tür görüntülerin çoğu gerçek değildir. Zira bu çalışmalar Müslümanlarla alay eden, Müslümanların her şeye inandıklarını göstermek için kötü amaç güden tasarlanan görüntülerdir. Veya iyiliği yalan yolu ile yaymak isteyen kişilerin çalışması da olabilir. bu insanları hayırlara teşvik amacıyla yalan ve uydurulmuş hadis rivayet eden kişinin durumu gibidir.

Kesinlikle bu tür haberlere karşı şer’i bir metodu takip etmek gerekiyor. Sadece güvenilir kişilerin güvenilir kaynaklardan aktardıkları bilgilere önem verilir. kesinlikle kaynaksız bilgiler aktarılmaz ve insanlar arasında yayınlanmaz. Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Kişinin her duyduğunu anlatması yalan olarak yeter!" (Muslim/5
İmam Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: bu hadisten anlaşıldığına göre insanoğlu her işittiğini aktarmaması gerekir zira işittiği şeyler arasında doğru ve yalan bilgiler mevcuttur. Her işittiğini aktardığında yalan bilgileri aktarmış olacağından dolayı her işitilen haberin aktarılması yasaklanmıştır.

Şayet paylaşılan bilgiler gerçek ise şüphesiz o kulları Allah’ın ayetlerini hatırlatan mucizeler olarak değerlendirilir. Nitekim yüce Allah şöyle buyurdu:  Varlığımızın delillerini, (kâinattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, o Kur’an’ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbinin, her şeye şâhit olması yetmez mi? (Fussilet/53)

Daha fazla bilgi için 107775 nolu sorunun cevabına bakınız.