Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İslam’a girmek istiyor fakat ailesi engel oluyor. Bu durumda ibadetleri gizlice mi yapar yoksa kalbinde mi yapar?

Soru

16 yaşında bir genç olup İslam dinini sever ve İslam dinine girmek istiyorum. Ancak ailem dürzi oldukları için buna engel oluyorlar. Ayrıldığım takdirde geçinemiyeceğim. 18 yaşına basıncaya kadar ibadetleri kalbimle yapabilir miyim? Veya başka bir çözüm var mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Yüce Allah senin gönlünü İslam’a açması ve doğru yola ilettiği için sizi tebrik eder ve mutluluklar dileriz. Şüphesiz bu, size verilen en büyük nimettir. Çünkü insanların çoğu bu nimetten mahrum kalmıştır. İnsanların çoğu hidayet kapısını açamamaktadır. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar. Kimi de saptırmak isterse, onun da göğsünü göğe çıkıyormuşçasına daraltır, sıkar. Allah, inanmayanlara azap (ve sıkıntıyı) işte böyle verir.” (Enam/125)

Bir an önce Kelime-i Şehadeti getirerek İslam’a gir, başta namaz olmak üzere yapabildiğin ibadetleri yerine getirmek için çaba göster.

Bunu açıklamana ve İslam’a girdiğini yaymana gerek yoktur. Bilakis bu olayın sonuçlarına katlanabileceğin duruma gelinceye kadar gizli tut. Özellikle evden ayrılma, geçinme, can ve din güvenliği gibi durumları sağlayıncaya kadar bunu kimseye söyleme.

Bir an bile olsa İslam’a girişini sakın erteleme! Çünkü insan ne zaman öleceğini bilmez. Müslüman olmadan ölmek, kişiye çok yazık olacak. Şüphesiz ölümden önce İslam’a giren de çok bahtiyar olacaktır.

Kesinlikle hiçbir aile ferdine danışmadan senin iyiliğini isteyen ve sırrı gizli tutacak kişler hariç Müslüman olsun veya olmasın hiç kimseye haber vermeden İslam’a gir.

Sana farz olan hususlar ise çok kolaydır. İlk farz tevhid ve imandır. Bununla birlikte şirk ve küfrü bırakmaktır. Bu da iki şehadeti getirerek şirk ve küfürden beraat etmenle gerçekleşir

İkinci farz namaz olup kesinlikle yerine getirmek gerekir. Kalp ile namaz kılmak yeterli değildir. Bununla birlikte namaz konusu kolaydır. Kelime-i şehadeti getirdikten sonra yıkanır ve seni kimse görmeyecek bir yerde namaz kılarsın. Gerekirse öğlen ve ikindiyi bir vakitte, akşam ve yatsıyı da bir vakitte kılsan olur. Daha detaylı bilgiler için  ( 153572 ) ve  (100627) nolu sorunun cevabına bakınız.

Bu iki cevaptaki bilgilere şu iki hususu ekleyelim:

1-Abdest alırken ayakları yıkamak yerine çoraplara meshetmek yeterlidir. Ancak çorapları giyerken abdestli olmanız gerekir. Taharet üzerine ve abdestli olarak giyilen çoraplar üzerine yerleşik olanlar 24 saat, yolcular ise 72 saat boyunca meshedebilirler.

2-Cenabet olduğunuzda yıkanmanız vaciptir.

Mal varlığın olmadığı takdirde hac ve zekat vacip değildir.

Oruç ise sadece yılda bir ay tutulur. Ramazan ayında vacip olan oruca daha birkaç ay kalmıştır.

Bu durumda her hangi bir soru kafanıza takıldığında bize sorabilirsiniz.

Ey İslam dininin sahibi yüce Rabbimiz! Bu kulunu ve ailesini hidayet et, ona yardım et, gönlünü aç ve yolunu aydınlat, hiçbir kulun ona musallat olmasına izin verme!.