Perşembe 23 Şevval 1445 - 2 Mayıs 2024
Türkçe

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in Mezar’ını Ziyaret Ettiğimde Nasıl Selam Vereyim?

Soru

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in Medine’deki Mezar’ını ziyaret etmek istiyorum, nasıl selam vereyim? Mescid-i Nebevi’yi ziyaret etmek vacip mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Mescid-i Nebevi’yi ziyaret etmek vacip değildir. Ancak Mescid-i Nebevi’de namaz kılmak için Medine’ye yolculuk yapmak istersen bu sünnettir. Mescid’e girildiğinde ilk yapılacak şey namaz kılmaktır. Daha sonra Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in mezarına gelinir ve şöyle denir: Allah’ın rahmeti ve bereketi senin üzerinde olsun ey Allah’ın elçisi, Allah sana ailene ve ashabına salat ve selam eylesin. Çokça salavat getirilir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: Bana salavat getirin zira sizin salavatınız nerde olursanız olun bana ulaştırılır. (Ebu Davud 2042)

Sonra Ebu Bekir’in kabrine gelinir ve selam verilir, daha sonra Ömer Radiyallahu anhu’nun mezarına gelinir ve Allah’ın onlardan razı olmalarını dilenir, kabirlerle teberrük edilmemeli, orada dua edilmemeli, selamdan sonra çıkarak yola devam edilir. Mescidte istendiğin yerde dua edilebilir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Namaz kılmak amacıyla sadece üç mescide yolculuk yapılır: “Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, ve Mescid-i Aksa” (İmam Ahmed 1751, Buhari 1189, Muslim 1397)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: İlmi araştırma ve fetva komitesi 9/17