Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Şaka yoluyla veya boşanma sözcükleri öğrenmek için eşine “boşsun, boşsun, boşsun” dedi.

Yayınlama tarihi : 04-09-2018

Gösterimler : 8911

Soru

Yaklaşık üç haftadır evliyiz, mutluyuz ve hiçbir şikayetimiz yok. Eşimle akşam yemeği yemek için bir yere çıktık, birbirimizi ne kadar sevdiğimizi konuşurken eşim bana: “Lütfen beni bırakma” dedi. Ben de “bunu yapmayı hayal bile edemem” dedim “ama sen üç kelime söyleyerek beni bırakabilirsin” Dedim. Kendi kendine sormaya başladı acaba bu kelimeler nelerdir?. Sonra “ evet… sen boşsun, boşsun, boşsun” dedi. Bunu konuyu açıklamak için söylemişti. Sohbete devam ettik daha sonra evliliğimizin zedelenip zedelenmediğini araştırmaya başladım. Nitekim her ikimizde İslam’da geçerli boşanma hakkında bilgimiz yoktu, sonradan öğrendik ki bir ortamda yüz defa boşsun dese de bir kere kabul edilir. Sonra eşini geri alır. Sonra isterse ikinci defa boşayabilir. Bu konuda ne yapmamız gerektiğine dair bilgi verir misiniz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Birincisi: Boşanma konusunda ciddi ve şaka aynı hükme tabidir. Çünkü Ebu Hureyre Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem  şöyle demiştir: “Üç şey vardır ki: bunların ciddisi ciddidir, şakası da ciddidir: Nikah, boşanma, kişinin ric'i talakla boşadığı hanımına geri dönmesi.” Ebu Davud 2194, Tirmizi 1184, İbn Mace 2039

Şayet senin eşin sana hitaben şaka olarak sen boşsun, boşsun, boşsun demişse bu boşanma gerçekleşir. Ancak sana hitap etme niyeti yoksa sadece boşanmanın nasıl olduğunu anlatmak için söylemişse veya hatırlamaya çalışmışsa sana yöneltmeyi kastetmemişse bu durum sadece bir şeyi aktarma ve rivayet etme olduğu için boşanma gerçekleşmez.

Bu durum; bir öğretmen veya öğrencinin boşanma hükmünü anlatırken: bir insan: sen boşsun, boşsun, boşsun derse boşanır. Şüphesiz öğretmen veya öğrenci kendi eşini kastetmiyor ancak öğrendiğini anlatmaya çalışıyor.

Veya erkek eş bir hocaya gelir ve derki: ben eşime “sen boşsun” dedim. Bu durumda ikinci kez boşanma gerçekleşmez.

İkincisi: geçen açıklamaya istinaden boşanma gerçekleşmişse boşanma sadece bir kere hesaplanır. Tercihli görüşe göre üç boşanma; ister bir kelime ile olsun ister üç kelime ile olsun bir kere sayılır. Farklı meclislerde olsa dahi eşini ric’i boşanma ile terkar iade etmemişse bir kere sayılır. İkinci ve üçüncü boşanma ancak rici yöntemiyle iade etme veya yeni bir akitle gerçekleşir.

Her erkek ve kadın Müslümana vacip olan şey: dinlerini iyice öğrenmeleridir. Özellikle nikah ve nikahı sonlandıran boşanmanın hükümleri detaylıca öğrenmeleri gerekiyor.