Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Müşterilerin taksitlerini hafifletmek ve para kazanmak amacıyla sigorta şirketleri ile müşteriler arasında aracılık yapmanın hükmü nedir?

Yayınlama tarihi : 01-01-2019

Gösterimler : 2590

Soru

Arabalara sigorta yaptırmanın haram olduğunu duydum, ancak İngiltere’de bu işlem yasal olarak zorunlu olduğu için caiz olur mu? Hali hazırda sigorta şirketleri, gençlerin daha fazla kaza yapmaya meyilli oldukları için onlardan yüksek paralar istemektedir. Bunun üzerine gençlerin yükünü hafifletecek ticari bir sistem oluşturdum. Gençler ilk önce yüksek meblağda para yatırıyorlar, ancak onlardan herhangi bir kaza gerçekleşmezse verdikleri paranın bir kısmını geri alıyorlar. Bu yöntemle sigorta şirketine daha fazla müşteri çekebiliyorum. Gençlerin geri alacakları paralardan dolayı daha dikkatli araba sürmektedirler. Bende hizmetime karşılık olarak her iki taraftan küçük bir komisyon almaktayım. Sigorta ve sigortayla ilgili her şey haram mı? Benim sadece aracı olmam hasebiyle benim işim caiz mi? Çünkü ben sigorta şirketi değilim. İngiltere’de sigorta sürücüler için zorunlu bir uygulamadır. Ancak benim yaptığım yöntemle insanlar daha az para ödemektedirler.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ticari sigorta, tüm şekilleriyle haramdır. Çünkü bu işlem; aldanma, kumar ve faiz üzerine kuruludur. Eksilme ve çoğalma ihtimaline sahip bir mali işlemdir. Bu konu, (8889), (130761) ve (205100) nolu soruların cevaplarında açıklanmıştır.

Daimi Fetva Kurulu’nun 15/246 nolu fetvalarında Ticari sigorta, aşağıdaki nedenlerden dolayı haram olduğu kanaatına varılmıştır:

  1. Ticari sigorta sözleşmesi aldanma içeren potansiyel karşılıklı mali sözleşmelerindendir. Çünkü sigorta yaptıran, sözleşme esnasında ne kadar alacağı veya vereceğini bilmez. Belki bir iki taksit öder sonra kaza olur, böylece sigortacı söz verdiği tutarı öder. Belki de hiç kaza olmaz, müşteri tüm taksitleri öder ve bir şey almaz. Aynı şekilde sigorta müşterisi, her sözleşme başına tam olarak ne kadar vereceğini veya alacağını bilmez. Oysa Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem aldanma olan alışverişten sakındırmıştır.
  2. Ticari sigorta sözleşmeleri, kumar çeşitlerinden bir çeşittir. Çünkü karşılıklı mal üzerinde risk bulunuyor. zira suç işlemeden veya buna sebep olmadan ceza ödemek var. Ayrıca karşılıksız veya denk olmayan bir karşılığa karşı kazanç vardır. Sigorta müşterisi bir taksit ödedikten sonra kaza meydana gelebilir, sigorta şirketi, üstlendiği tüm parayı vermek zorunda kalır. Belki de hiç kaza olmaz böylece sigorta müşterisi tüm taksitleri ödemek zorunda kalır. Şayet bu konuda belirsizlik varsa kumar hükmünde olur. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” Maide/90
  3. Ticari sigorta sözleşmeleri, fazlalık ve ertelenmiş faizi içerir.  Şayet sigorta şirketi, müşteriye veya varislerine müşterinin ödediği paradan fazla bir şey öderse fazlalık faizi olur.  Bununla beraber sigortacı, bu parayı müşteriye sözleşmeden sonra vermektedir. Böylece ertelemeli faiz olur. Şayet sigorta şirketi sadece aldığı kadarıyla verirse sadece ertelemeli faiz olur. Her ikisi de Kur’an, sünnet ve icma’ya göre haramdır.  (Daimi Fetva Kurulu)

Fakat araç sigortaya zorlanan kimse ona günah yoktur. Ama bu durum sigortanın caiz olduğunu ifade etmez. Çünkü haram olan bir akittir günah ise zorlayan kimsenin üzerindedir.

Bu nedenle gençlerin yükünü hafifletse dahi kazanç amacıyla sigortacılık işinde çalışmanız caiz değildir. Çünkü sözleşme haram olduğu için ondan kazanç elde etmek de caiz değildir. Özellikle faiz içermesi bakımından sakınılması gereken bir iştir.

Bu bağlamda Cabir Radiyallahu anhu şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem Faiz yiyen, yediren, yazan, şahitlik yapanları lanetlemiş ve hepsi eşittirler demiştir. “ Muslim /1598

Bu hadis, faize yardım etmenin ne kadar büyük günah olduğunu göstermektedir.