Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Bize bir takım farklı hisseler miras kaldı, bunların değeri arttı, haram hisselerden nasıl tasfiye edilir?

Soru

İletişim alanında faaliyet gösteren bir firmanın hisseleri bize miras olarak kaldı. Daha önceden kazançları teslim alıp %10 nunu bırakır gerisini alırdık, yaptığımız doğru mu? Bu artışlardan kurtulmak için hisseleri satmak istiyoruz ancak sermaye tutarını bilmiyoruz. Bu durumda ne yapmalıyız?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şayet söz konusu hisseler karışık hisselerden meydana gelmişse: bazı hisseler faiz gibi haram olan faaliyetlerden meydana gelmişse bu durumda mutlaka hisseleri satmak gerekir. Temizleme işlemi caiz değildir. Çünkü haram sadece faiz yemekle alakalı değildir. Haram yapılan işlemleri de kapsar. Ayrıca pay hisselere yayılmış durumdadır. Haram ile işlem gören her hissenin günahı tüm hissedarlara döner. Bu konu (45319) ve  (83969) nolu soruların cevaplarında açıklanmıştır.

Haram olduğunu bilmeden önce elde ettiğiniz karlar için bir sakınca yoktur. Fakat bilgi sahibi olduğunuzdan sonraki zamanlar için haram paralardan kurtulmanız gerekir.

Hissenin değeri yükselmesi ise bunda bir sorun yoktur. Hisseleri son değerinde satabilirsiniz ve bilgi sahibi olduğunuzdan itibaren haram olan oranından da kurtulmanız gerekir. Bu oran ister %10 olsun daha fazla ve az olsun hüküm aynıdır.

Faizle işlem yapan her hangi bir şirketten hisse almak haramdır. Çünkü bu işlemde günah ve haramlara yardımlaşma mevcuttur. Yüce Allah şöyle buyurdu: “…İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır…” Maide/2

Faizle uğraşan her hangi bir kurumda hisse sahibi olan kimse, mutlaka hissesini satması gerekir. Ayrıca elde ettiği faiz karlarını hayır yollarda harcaması gerekir.