Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Betaferon enjeksiyonu kullanmanın oruca etkisi, bu ilaç kullanımından dolayı oruç esnasında bol miktarda su içmeye ihtiyaç duymak

Soru

MS (Multipl Skleroz) hastalığına yakalana bir kardeşim deri altında bir enjeksiyon kullanmaktadır. Doktor bu enjeksiyonun kullanımından sonra böbrekler zarar görmemesi için bol miktarda su tüketilmesi ve iyi bir şekilde beslenmek gerektiğini söyledi. ayrıca doktor hastanın oruç tutmaması gerektiğini söyledi. kardeşim sadece enjeksiyonu aldığında orucunu bozmaktadır.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: besleyici özelliği olmayan enjeksiyonlar orucu bozmaz. Daha fazla bilgi için (49706) nolu sorunun cevabına bakınız.

İkincisi: bu ilacı kullanan kişi şayet ilaçtan sonra bol miktarda su veya beslenmeye ihtiyacı olacaksa zarar görmeyeceği şekilde bu ilacı mümkün olduğunca iftardan sonra alsın.

Şayet ilacı iftardan sonra almak hastaya zarar veriyorsa veya hastalığın daha ileriye gitmesine neden oluyorsa ilacı aldığı gün orucunu bozabilir. İlacı iftardan sonraya geciktirmek hastaya zarar vermiyorsa fakat bir takım zorluklara neden oluyorsa bu durumda orucu yemek mustehap, oruç tutmak mekruh olur.

İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi: Hastanın farklı durumları bulunmaktadır.

Birincisi: basit grip, baş ağrısı, diş ağrısı ve benzer belirtilerde orucu etkilemeyen hususlardır. Bu durumda orucu bozmak caiz değildir.

İkincisi: hastalığın zorluğa neden olup fakat hastaya zarar vermediği haller. Bu durumda oruç tutmak mekruh, orucu bozmak sünnet olur.

Üçüncüsü: Şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi orucun hastaya zarar verdiği ve zorluklara neden olduğun haller. Bu durumda oruç tutmak haram olur.

Böylece bazı hastalar orucu bozmamakla israr ederler ancak bu davranışlarıyla hata işlerler. Nitekim bunlar yüce Allah’ın kullarına bahşettiği ruhsatı kabul etmemişlerdir. Ayrıca kendi nefislerine zarar vermişlerdir. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Kendi nefsinizi öldürmeyin” (Nisa/29) Şerhul mumti 6/352