Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Müslüman Olmayan Bir Devlette, Bilgi Teknolojileri Alanında Eğitim Almak ve Orada Bu Alanda Çalışmanın Hükmü

Soru

Müslüman olmayan bir ülkede bilgi teknolojisi alanında eğitim almak caiz midir? Şöyle ki bu konu bir takım meseleler içermektedir. Örneğin şirketlere lisans konularında ve kişisel bilgilerinin korunması ve işlenmesi hususunda destek verilir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Gayri müslim bir devlette bilgi teknolojileri üzerine eğitim almanın bir sakıncası yoktur. Ancak bu alanda çalışmak, masiyete yardımcı olması noktasından caiz değildir. Mesela faizli bankaların ya da kumarhanelerin bilgilerinin korunması gibi. Ya da İslam’a karşı savaşan belirli odakların bilgilerin korunması veya buna benzer durumlar gibi. Bu noktayla ilgili Allah teala şöyle buyuruyor: “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” (Maide, 2)

Masiyet üzere yardım etmenin bariz şekillerinden biri de işinde Müslüman devletlerin aleyhine casusluk yapmak olması, genellikle masum şahıslara karşı casusluk yapmak olması ve genel olarak insanların özel mahremlerini ihlal etmek olmasıdır. Allahu teala şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurat, 12)

İstifade etmek için şu soruların cevaplarına bakılabilir:  (280577 ).

Allah en iyisini bilir.