Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Corona Virüsünden vefat edenler şehit sayılır mı?

Soru

Corona virüsün salgın olduğu bu günlerde Müslüman nasıl davranmalı? Coronadan vefat edenler şehit sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Birincisi:

Söz konusu günlerde Müslümanın davranışlarıyla ilgili bilgiler, (334353) nolu sorunun cevabında verilmiştir.

İkincisi:

Şehitlik türleri ve şehit sayılmanın kriterleri (226242) ve (129214) nolu sorunun cevabında izah edilmiştir. Ayrıca Korona virüsü nedeniyle vefat edenin iki yönden şehit sayılacağı umulmaktadır:

  1. Bu virüs, akciğerlere hasar verip itlaf etmektedir. Böylece bu hastalığı geçiren kişi verem olmaktadır hatta bu hastalık veremin ötesinde sonuçlara sebep olmaktadır. Zira verem sadece akciğerlerde oluşan bir yaradır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “ Verem olmak şehitliktir” (Tabarani, Elbani sahih demiştir.)

El Hafiz şöyle dedi: Bu hadis, Raşid bin Hubeyş vb. hadislerle desteklenmiştir: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, Ubadete bin Samit’in hasta olduğu bir günde Rasulullah onun ziyaretine gitmiş ve şöyle sormuştur: “Ümmetimden şehit olanı biliyor musunuz?”   topluluktan kimse cevap vermedi, bunun üzerine Ubadete: beni doğrultun dedi, daha sonra şöyle dedi: Sevabını Allah’tan bekleyerek sabreden kişidir.

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem: “O takdirde ümmetimin şehitleri az olur.

Allah yolunda öldürülmek şehadettir, salgın hastalığına yakalanmak şehadettir, boğulmak şehadettir, karın ağrısı yüzünden (ishal vb.) ölmek şehadettir, doğumdan dolayı vefat eden kadın şehittir, zira çocuğu onu cennete sürüklemektedir.” Ebu el Avvam:  “Yangın ve selde öleni” de eklemiştir.

 2-Şayet bu virüs, böbrek veya akciğerlerin hasarına neden olur ve bu sebeple vefat ederse karın ağrısından vefat edenlerin kategorisinden sayılır. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Şehîtler beştir: 1- Tâundan (vebadan) ölen, 2- Karın (yani iç) hastalığından ölen, 3- Suda boğulan, 4- Yıkıntı altında kalıp ölen, 5- Bir de Allah yolunda şehît olandır.” (Buhâri 2829, Muslim 1914)

Nevevi Rahimehullah Muslim şerhinde şöyle dedi: (karın ağrısıyla ölen) sözcükten maksat ishaldir. El Kadi: karın şişliği olduğunu söylemiştir. Başka alimlerin her hangi bir iç hastalıktan ölen kişi olarak yorumlamışlardır.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu: Hadiste geçen karın ağrısı çekenin şehit olduğu konusuna böbrek yetmezliği veya hasarı girer mi?

Cevap: Hadisin zahirine göre ölüme sebep olan apandis hastalığı aynı şekilde böbrek hasarından dolayı vefat edenler şehit sayılır.

Sonuç olarak söz konusu virüsten dolayı vefat eden kişinin şehit olduğunu umuyoruz. Ancak bunun (333763) nolu sorunun cevabından açıkladığımız gibi taun (veba) konusuna dahil olmadığını altını çizeriz.

Allah’ın bu salgın ve belayı üzerimizden kaldırmasını, bizi ve tüm Müslümanları korumasını dileriz.