Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Albinizmli çocuk doğurmaktan endişe eden kadın, eşinden boşanmayı talep etmesi

Soru

Doğuştan deri hastalığı olan bir adamla evlendim derisinin, Bu adamın erkek kardeşlerinin bu hastalığı taşıyan oğulları var. Nişanlandığımda bu konu benden gizlendi. Sorduğumuzda hastalığın korkudan dolayı meydana geldiğini söyledi. Evlilikten sonra hastalığın doğuştan olduğunu öğrendim. Bu durumda boşanmam caiz mi? Zira bu hastalıktan tiksiniyorum, Allah’ın kaderine itiraz etmiyorum, fakat albino çocuk sahibi olmak istemiyorum ve doğum kontrolü hapları alıyorum.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kocanın kardeşleri deri hastalığına yakalandıkları tespit edilir ve sana aynı şekilde çocuk doğmasından endişe ediyorsan, boşanmayı talep edebilirsin. Çünkü bu bir mazerettir. Fıkıh alimlerine göre çocuklara geçmesi endişe edilen bir hastalık, sözleşmenin feshedilmesi için muteber bir gerekçedir.

İbn Kudame Rahimehullah, el Muğni 7/185 şöyle dedi: Sözleşme feshinin bu tür kusurlarla ifade edilmesi evlilik amacını engellediği içindir. Çünkü cüzzam ve deri hastalıkları, yakınlaşmayı engelleyen ve karşı tarafı tiksindiren etkenlerdendir. Ayrıca kendine veya sülaleye bulaşmasından endişe edilir. Ayrıca cinsel ilişkiyi de etkiler.

Sevben Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Herhangi bir kadın geçerli bir sebep olmaksızın kocasından boşanmak isterse Cennetin kokusu o kadına haramdır.” (Ahmed 22440, Ebu Davud 2226, Tirmizi 1187, İbn Mace 2055)

Psikolojik rahatsızlık da, boşanmayı mübah kılan etkenlerden biridir.