Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Kürtaj yapılan ceninlerden elde edilen hücrelerle yapılan korona aşısı kullanmanın hükmü

Soru

Bir takım korona aşıları, düşük yapılan fetüslerden elde edilen hücreleri içerir. Bunları kullanmak caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Kaynağı mübah olması şartıyla tedavi ve aşı amacıyla kök hücreleri kullanmakta sakınca yoktur. Mübah kaynaklardan biri de doğal düşük ceninler veya şer’i bir gerekçe ile anne ve babanın izniyle olan düşüklerdir.

Kaynağı haram olan kaynaktan elde edilen kök hücre almak ve kullanmak haramdır. Aynı şekilde hiçbir şer’i gerekçe olmadan kasıtlı düşükler veya taşıyıcı anne ve şer’i olmayan baba arasında yapılan aşılamayla meydana gelen cenin hücrelerini kullanmak caiz değildir.

Kök hücre taşıma ve enjekte etme konusu, (108125) nolu sorunun cevabında detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

İkincisi:

Şüphesiz tüm ülkeler hücre ve uzuvlarını kullanmak amacıyla yapılan cenin kürtajları yasaklanması ve bununla mücadele edilmesi gerekir. Şer’i yöntemler dışından elde edilen hücrelerden istifade etmek caiz değildir. Bunu yapanlara katılmak ve işbirliği yapmak da caiz değildir. Bu konu dini açıdan güvenilir kurumlar sorumlu olması gerekir. Bu kurum gerekli hücreleri şer’i yöntemlerle toplar ve gerekli nakil ve enjekte işlemlerde kullanır.

Bununla birlikte şayet düşük yapılmış bir ceninden elde edilen hücrelerle aşı yapılır ve düşüklerin kasıtlı veya şer’i olması açısından bu düşük ceninler hakkında bilgimiz yoksa, görünüşe göre bu tür aşıların caiz olduğudur. Çünkü kaynağın kesin bir şekilde haram olduğunu söyleyemediğimiz durumda asıl olan helal kuralı geçerli olur.