Çarşamba 22 Şevval 1445 - 1 Mayıs 2024
Türkçe

Oruçta Diş Yapıştırıcısı Kullanmak

Soru

Oruçta Tatsız ve Kokusuz Diş Yapıştırıcısı Kullanmak Caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Söz konusu diş yapıştırıcı vb. ürünler, dişlerin ağızda oynamaması, konuşurken veya yemek yerken hareket etmemesi için dişleri çeneye sabitlemek için kullanılır. Bu ürünü oruçta kullanmak bir meseleye bağlıdır: Bu yapıştırıcı madde, ağızda parçalanıyor mu veya eriyor mu yoksa erimiyor mu?

Bu konu, tecrübeyle veya uzmanlara sorularak bilinir.

Bir takım uzman diş doktorlarına sorduğumuzda bu tür maddelerin ağızda erimediği ve parçalanmadığını söylediler. Çünkü bu madde takma dişlerin yerleştirildiği yere kullanılır. Parçalanma ihtimali diş takımı söküldüğünde veya yerinden oynadığında söz konusudur. Bu durumda ağızda yapıştırıcı maddeleri dağılır ve bu parçacıkları ağızda tutup atılabilir. Aynı uygulama yemek veya misvak kalıntısı için yapılması vacip olan davranıştır.

Yapıştırıcı madde, diş macunu gibi olmadığı için eriyip mideye inmez.

İslam Fıkıh Komitesi kararına göre aşağıdaki durumlar tedavi amacıyla yapıldığında orucu bozmaz.

6-Boğaza kaçan maddeleri yutmamak şartıyla diş kazıtma, diş sökme, diş temizliği, misvak veya diş fırçası kullanımı orucu bozmaz.

Daha fazla bilgi için (13619 )  nolu sorunun cevabına bakınız.