Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Cemrelerin (şeytanın) taşlanacağı vakit

Soru

Cemrelerin (şeytanın) taşlanacağı vakit ne zamandır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Akabe Cemresi.

Akabe Cemresi: Taşlanacak olan ilk cemredir. Ve bayram günü, güneş doğduktan sonra taşlanır. Zayıf kadınlar, çocuklar ve diğer zayıf olanlar bayram gecesi taşlayabilirler (gecenin sonu). Çünkü Esma Bint Ebi Bekr bayram gecesi ayın batmasını beklerdi ay battığında Müzdelife’den Mina’ya gelip cemre taşlıyordu.

Akabe Cemresini taşlamanın son vakti:

Akabe Cemresinin taşlanma vakti, bayram günü güneş batana kadar sürer. Taşlamayı, kalabalıktan veya cemrelere uzak olduğu için erteleyen kişiye günah yoktur. Fakat 11. Günün gün doğumuna kadar ertelememesi gerekir.

İkincisi: Teşrik günlerinde taşlama (11, 12, 13)

Taşlamanın başlangıcı: Teşrik günlerinde taşlama, güneşin zeval vaktiyle başlar (yani öğle namazının girmesiyle başlar). Bitişi: Bu taşlamanın vakti gecenin sonuna doğru biter. Eğer bir zorluk veya kalabalık gibi durumlar olursa, seher vaktine kadar taşlamakta bir sakınca yoktur. ancak seher vaktinden sonraya ertelemek doğru olmaz.

11. 12. ve 13. günlerde zeval vaktinden önce taşlama doğru değildir. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem yalnızca zevalden sonra taşlamıştır. Ve insanlaraşöyle demiştir“Hacc ibadetinin yapılış şeklini benden öğrenin.’’,günün ilk vakti daha kolay ve serin olmasına rağmen Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem taşlamayı şiddetli sıcak olan vakitte yani zeval vaktine kadar ertelerdi. Bu, zevalden önce taşlamanın caiz olmayacağına delildir.ayrıcaRasulullah sallallahu aleyhi vesellem, güneş zevale erdiğinde öğle namazını kılmadan taşlardı. Bu da aynı şekilde zevalden önce taşlamanın caiz olmadığına işarettir. Aksi takdirde namazı -öğle namazını- ilk vaktinde kılmak için zevalden önce taşlamak daha faziletli olurdu. Çünkü namaz ilk vaktinde daha faziletlidir. sonuç olarak deliller, teşrik gününde taşlamanın zevalden önce caiz olmayacağını gösterir.

Daha detaylı bilgi için:(: İslam Rükünlerinin Fetvaları Syf: 560) Bkz.