Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Mescid-i Haram'da çokça tavaf mı etmeli, yoksa namaz mı kılmalıdır?

Soru

Mekke'de olan kimse için, Mescid-i Haram'da çokça namaz kılmak mı, yoksa tavaf etmek mi daha fazîletlidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Mescid-i Haram'da namaz kılmanın ve Kâbe'yi tavaf etmenin, her iki amelin fazîleti büyüktür.

Nitekim Câbir'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

صَلاةٌ فِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَفْضَلُ مِنْ مِائَةِ أَلْفِ صَلاةٍ فِيمَا سِوَاهُ . [ رواه أحمد وابن ماجه ]

"Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz, onun dışındaki mescitlerde kılınan yüz bin namazdan daha fazîletlidir." ( Ahmed; hadis no: 14284. İbn-i Mâce; hadis no: 1406)

Hâfız İbn-i Hacer el-Askalânî şöyle demiştir:

"Hadisin râvilerinin isnadı, sikâdır."

Elbânî de "İrvâu'l-Ğalîl", s: 1129'da hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.

Abdullah b. Ömer'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: مَنْ طَافَ بِهَذَا الْبَيْتِ أُسْبُوعًا فَأَحْصَاهُ كَانَ كَعِتْقِ رَقَبَةٍ ، لا يَضَعُ قَدَمًا وَلا يَرْفَعُ أُخْرَى إِلا حَطَّ اللَّهُ عَنْهُ خَطِيئَةً وَكَتَبَ لَهُ بِهَا حَسَنَةً. [ رواه الترمذي وصححه الألباني في صحيح الترمذي ]

"Ben, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'i şöyle buyururken işittim:

- Kim şu Beytullah'ı yedi defa tavaf eder ve (şartlarını ve âdâbını eksiksiz) sayarak yerine getirirse, bir köle azat etmiş gibi olur ve (tavaf sırasında) ayağını her koyup kaldırdığında Allah ondan bir günahı siler ve onun için bir hasene yazar."(Tirmizî; hadis no: 959. Elbânî; Sahih-i Tirmizî'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz'a -Allah ondan râzı olsun-:

"Mekke'de ikâmet eden için, (Mescid-i Haram'da Beytullah'ı) tavaf etmek mi, yoksa namaz kılmak mı daha fazîletlidir?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"(Mescid-i Haram'da) namazın tavafa veya tavafın namaza tercih edilmesine gelince, bu konu detaylıdır. Nitekim bir grup ilim ehli, Mekke'ye dışarıdan gelen kimse için Beytullah'ı çokça tavaf etmesinin daha fazîletli olduğunu belirtmiştir. Çünkü o, namazı her yerde edâ edebilir. Zirâ namaz, sadece Mescid-i Haram'a has bir ibâdet değildir. Tavafa gelince, onu Mekke'den başka bir yerde edâ etmek (tavaf etmek) mümkün değildir.Çünkü o, Mekke'de ikâmet etmemektedir. Aksine (bir süre sonra) Mekke'den çıkacak ve oradan uzaklaşacaktır. Bu sebeple (vakitlerini) tavaf ile değerlendirmesi, onun için daha evlâdır.

Mekke'de ikâmet eden kimseye gelince, Mescid-i Haram'da namaz kılmak, onun için daha fazîletlidir. Çünkü namazın söz ve fiilleri, tavafın söz ve fiillerinden daha fazîletlidir. Bu sebeple (Mekke'de ikâmet eden kimse, Mescid-i Haram'da) çokça namaz kılarsa, onun için daha fazîletlidir." ("Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Baz"; c: 16, s: 367)