Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Şarkılara yorum olarak nasihat, eleştiri veya salavat yazmanın hükmü

Soru

Youtube’de çalan şarkılara yorum olarak nasihat, zikir veya salavat yazmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadın sesiyle olan şarkıları dinlemek caiz değildir. Ayrıca müzik veya günah olan sözcükleri içeren şarkıları dinlemek caiz olmadığı gibi izlemek veya paylaşmak da caiz değildir. Tüm bunlar, harama girmek veya yardım etmek hükmündedir. yüce Allah şöyle buyurdu: “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” Maide/2

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “İnsanları doğru yola çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların sevaplarından da hiçbir şey eksilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye de, kendisine uyanların günahı gibi günah verilir. Ona uyanların günahlarından da hiçbir şey eksilmez.” (Muslim/4831)

Kişinin yorum yazması, birkaç şekilde olur:

1-Övgü veya beğenmekle olur. Bu da açıkça haramdır.

2-Konu dışında dini bir nasihat veya salavat getirmekle olur. Bu da haramdır. Zira kötülükten alıkonulmamıştır. Ayrıca fazla yorum yazılması ve bu tür parçaları izlemekle kendini fitneye maruz bırakmıştır. Zira zaruri bir ihtiyaç yoksa Youtube’ya girilmez.

3-Şarkının haram olduğunu açıklayarak yorum yazmak. Şayet izleyen veya yayınlayan bunu görecek ve faydalanmaları umulursa güzel bir şey yapılmış olur. Zira bu kötülükten alıkoymak ve Allah’ın kullarına nasihat etmek hükmündedir. Ancak özellikle kötü parçaları araştırıp yorum yazılmaz. Ancak bir bölümünü dinlemek zorunda kalındığı zaman yapılır.

Şayet fayda sağlamayacağı düşünülürse ki genelde böyledir. Bu yorumlar zaman kaybı olduğu gibi çok yorum yazılması, fark etmediği şekilde o parçanın reklamını yapmış olur.

En doğrusu bu kapıyı tamamen kapatıp hiç girmemektir. Zira en makbul olan son seçenekte bile tehlikelerle kuşatılmış olacaktır. Nitekim uygulamaya giren kimse haram görüntü görmekten veya haram sesleri duymaktan kendini alamaz. En iyisi güzel ve faydalı görüntüleri yayınlayıp yorum yazmakla meşgul olmak daha hayırlı olacaktır.