Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'da Cumartesi ve Pazar günleri çalışmak

Soru

Ramazan'da Cumartesi ve Pazar günleri çalışmamız câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan ve Ramazan dışındaki aylarda hafta boyunca çalışmak câizdir. Cumartesi ve Pazar günleri müslümanlar nezdinde çalışılması yasak olan günler değildir.

Müslümanın niyet ve hedefi; çalışmak ve kazanç elde etmek için, namaz ve orucunu bırakmak olmamalıdır.Bu sebeple müslüman, kendisine zarar vermeyecek şekilde dünyevî veya başka işlerini (Ramazan'da) hafifletebilirse, bu hikmettendir ve dînen övülen bir davranıştır. Böylelikle bu ayda kendisini taate, oruca, gece namazına ve Kur'an okumaya adayabilsin.