Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Teravihleri Yatsı Namazından Önce Kılmak

Soru

Mescide girdiğimde Teravih namazından 6 rekat kaçırmıştım. İmama tabi oldum teravih namazını kıldım daha sonra yatsı namazını kıldım. Teravih namazından kaçırdığım 6 rekatı kaza etmem gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şeyh Abdulaziz bin Baz’a şöyle soruldu:

Bir kimse mescide girdiğinde cemaatin teravih namazını kıldığını görürse ve yatsı namazını kılmamışsa cemaata tabi olarak yatsı namazına niyet ederek namaz kılabilir mi?

Şu şekilde cevap vermiştir: Alimlerin tercihli görüşlerine göre yatsı namazına niyet ederek cemaata tabi olabilir. İmam selam verdiğinde kalkar ve namazı tamamlar. Zira Muaz bin Cebel Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre kendisi Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ile yatsı namazını kılardı daha sonra kendi kavmine döner onlarla yatsı namazını tekrar kılardı. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bu uygulamaya karşı gelmemiştir. Bu hadis gereğince farz kılan kişi nafile namazı kılan kişinin arkasında namaz kılabilir. Başka bir rivayette Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bir gurupla korku namazını iki rekat kıldı ve selam verdi daha sonra ikinci gurupla iki rekat daha kıldı ve selam verdi. Kıldığı ilk iki rekat onun farzıydı, ikinci iki rekat ise kendisinin nafilesi ve onların farzıydı. (Mecmu Fetava Şeyh bin Baz 12/181)

  • Bu konuda sünnet, Ramazan ayında ve dışında teheccüdün yatsı namazından sonra olmasıdır. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bu şekilde yapardı. Ancak teheccüdün evde veya mescitte olması arasında fark yoktur. (11/368)
  • Teravihten kaçırdığınız rekatlar konusunda karar size aittir. İster kaza eder ister bırakırsınız. Teravih namazı nafile namazlardandır. Bunun kazası farz namazlarda olduğu gibi vacip değildir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid