Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İstinca (taharetlenme) sırasında vücûdun içine su girerse, hükmü nedir?

Soru

Büyük abdest sırasında temizlenirken anüs deliğinden vücûda su girerse, oruç bozulur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Büyük abdest sırasında temizlenirken anüs deliğinden vücûda su girerse, oruç bozulmaz. Çünkü bu, yeme ve içme değildir. Ayrıca yeme ve içme hükmünde de değildir.

Nitekim (22959) ve (22927) nolu soruların cevaplarında lavman (Enema: Rektum yoluyla kalın bağırsaklara sıvı sevk etme, dışkıyı yumuşatarak boşaltma ve tedavi amacıyla belli maddeler içeren sıvının lavman aleti aracılığıyla rektumdan kalan bağırsaklara sevk edilmesi) ve makata konulan fitilin orucu bozan şeylerden olmadığı açıklanmıştı.

Soruyu soran kişiye bu gibi meselelerde kendini zorlamamasını tavsiye ederiz. Zirâ büyük abdest sırasında daha fazla temizlenmeyi gerekçe göstererek makatının içine su girdirmesine gerek yoktur. Çünkü bu davranış, dînde aşırıya gitmektir.

Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda -üç defa- şöyle buyurmuştur:

"(Söz davranışlarında) aşırı gidenler (haddi aşanlar), helak olsunlar."