Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ramazan ayında yatsı namazının geciktirilmesi

Soru

Ramazan ayında mescidimizin imamı yatsı namazını yaklaşık bir saat geciktirmektedir. Bu uygulama caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Yatsı namazı vakti, güneş batımından sonra gökte bulunan kırmızı şafağın kaybolmasından itibaren başlar gece yarısına kadar devam eder.

İnsanlara zorluk oluşturmadığı takdirde yatsı namazını geciktirmek daha faziletlidir. Zira Ebu Hureyre Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle demiştir: Ümmetime zorluk olmamış olsaydı yatsı namazını gece yarısına veya üçte birine geciktirmelerini emrederdim” (Tirmizi 167)

Aişe Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: “Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bir gün karanlık basıncaya kadar bekledi, insanların çoğu gitti hatta mescitte bulunan kişiler uyudu daha sonra çıktı ve namazı kıldı ve şöyle dedi: ümmetime zorluk oluşmasından korkmasaydım namazın vakti budur” Muslim /638

Cabir Radiyallahu anhu namaz vakitlerini açıklarken şöyle demiştir: “Yatsı namazını bazen erken kılar bazen geciktirirdi. Cemaatın toplandığını gördüğünde erken kılardı. Cemaat geciktiğinde namazı geciktirirdi. (Buhari 1/141, Muslim 646.

Bazı ülkelerde Ramazan ayında yatsı namazını yarım saat gibi bir zaman geciktirilir. Buda insanların iftarlarını rahat yapmaları ve teravih namazına hazırlık yapmaları için yapılır. Bu uygulamanın bir sakıncası yoktur. Ancak bu uygulama cemaati zor durumda bırakacak şekilde uzun sürmemesi gerekir.

Bu konuda en iyisi mescit cemaatine başvurmaktır. Ve onlarla anlaşarak uygun bir vakit belirlemektir.