Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Eşim hamile fakat sıvı salgıları oluyor namazı bırakması gerekir mi?

Soru

Eşim bir buçuk aylık hamile olmasına rağmen kendisinden kahverengi salgılar akıyor. Bu durumda namaz kılabilir mi? Oruç tutabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ebu Hanife ve İmam Ahmed başta olmak üzere ilim ehlinin çoğuna ögre hamile kadın adet görmez.  (el Muğni 1/443)

Daimi Fetva Kurulu da bu görüştedir.

Ancak İmam Malik ve Şafii gibi bazı alimlere göre hamile kadın adet görebilir. (el Mecmu 2/411-414)

Şeyh Muhammed bin İbrahim ve İbn Useymin bu görüştedir.

Fakat adet sayılması için akan kan zamanında adet kanı şeklinde olması gerekir.

Bu konu (226060 ) nolu sorunun cevabında açıklanmıştır.

Her iki görüşe göre de eşinden akan salgılar adet hükmüne girmez. Çünkü adet kanına benzemediği gibi adet zamanında değildir. Böylece eşin temiz olup namaz kılabilir ve oruç tutabilir.