Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Oruçlunun dudak nemlendirici krem kullanması

Soru

Oruçlunun, dudaklardaki kuruluğu gidermek için merhem kullanmasının hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"İnsanın, dudakları ve burnu nemlendiren (krem gibi) bir şey kullanmasında veya dudakları ve burnu su veya ıslak bir bez ile ıslatmasında bir sakınca yoktur. Fakat dudak ve burundaki kuruluğu giderdiği bu şeyin midesine girmemesine dikkat etmesi gerekir. Eğer kasıtsız olarak midesine bir şey girerse, kendisine bir şey gerekmez.

Tıpkı abdest sırasında mazmaza yaparken midesine su kaçarsa, bununla orucu bozulmadığı gibi."

Kaynak: "İbn-i Useymîn'in Fetvâları"; c: 19, s: 224